3tef Sirrf-sMaarfcrrfcssf Binnenland GESUfflMIB TktXteU* NEDERHEMERT 11 NOVEMBER In oude volksgebruiken demon streert zich iets van de gezonde geest van ons voorgeslacht. Vandaar dan ook bet stimuleren van de herleving dezer gebruiken. Van deze folkloristische uitingen wordt het St. Maartenfeest (n Nov.) nog vrij veel gevierd. WAAROM EEN GANS GEBRADEN?. Oudtijds was het gewoonte enige dagen vóór bovengenoemde datum een magere gans te kopen,, die men .vetmestte voor het Sint-Maartens feest. Het dier werd daarvoor in een nauw hokje opgesloten, waarin het zich bijna niet bewegen kon, maar waarin het waarschijnlijk wel de bes te dagen van zijn leven doorbracht,, omdat het naar hartelust zijn onver- zadelijke honger kon stillen. Zo werd het dier spoedig vet. Op de eigenlijke feestdag werd de gans opgediend, geflankeerd dooreen schotel aardappelen en een schaal gestoofde appels met krenten. Ondertussen was het pannekoeken bakken in de keuken nog in volle gang. Voor het doorspoelen der keel werd een glas oud bier gebruikt. LEGENDE. Eens ging St. Maarten rond om te zien of er nog goede mensen op aar de woonden. Wanneer hij 's avonds aanklopt aan de huizen,, om een be scheiden plaatsje voor de nacht, slaan de meeste bewoners echter de deur voor hun neus dicht. Niemand wenste de als bedelaar vermomde heilige te ontvangen. Men zendt hem zelfs scheldwoorden na. Tenslotte komt de H. Martinus te recht bij twee oude luitjes, die hem gastvrij ontvangen maar... hem niets kunnen opdissen. Ten laatste slachten zij hun gans; hun lievelingsdier, waaraan zij zo ge hecht zijn en St. Maarten smult er van. Als beloning biedt hij hun de hemelse zaligheid. Sindsdien slacht elke gelovige op St. Maarten zijn gans. OOK KINDERFEEST. In de feestvreugde op St. Maarten deelde ook de jeugd. De H. Martinus was immers, zoals de meeste heiligen, een kindervriend. Ook op St. Maarten daalden de geschenkjes voor de kin deren neer van boven,,, evenals op bet Sinterklaasfeest. Doch nu niet door de schoorsteen. De papieren zakken, gevuld met amandelen, kastanjes, rozijnen en al- lerlei versnaperingen hingen aan de zoldering, en deze liet men dan val len. Het hoogtepunt van het feest was, wanneer de lange papierstrook, die aan een der zakken was vastgemaakt,, door de vlam van de lamp werd aan gestoken. Hoe langer de papierslin ger, hoe langer het vuur brandde. Wanneer de vlam de zaak naderde, ontplofte plots een kleine hoeveel heid buskruit, waardoor de zak uit eenbarstte en de lekkernijen op de jeugd neerregenden. Elk kind pro beerde zoveel mogelijk te grabbelen. Het feest werd besloten met het kien- of dominospel, waarbij lekker nijen werden ingezet. IN ONZE TIJD. In onze tijd trekt op St. Maarten een stoet van groten en kleinen, rij ken en armen langs de huizen, vaak verkleed en voorzien van uitgeholde kalebassen, waarin een kaarsje brandt al zingend „Sint Martinus bisschop, Roem van onze landen, Dat wij hier met lichtjes lopen, Is voor ons geen schande". of „Sint Martinus bisschop, Met zijn ruige muts op, Met zijn lange stevels aan, Daar komt Sint Martinus aan". Vaak volgt hierop een rijmpje met bédelende inhoud „Marten, Marten, Heere, Geef mij ook een pere, Geef mij ook een appel, Die ik gaarne knabbel, Geef ook in mijn schootje, Voor een kus een nootje." Genten, koekjes, snoeperijen zijn tevens welkom. Wie niets geeft, krijgt soms te horen: „Hier woont juffrouw kikkerbil. Die ons niks geven wil." Het oorspronkelijke licht op St. Maarten was een uitgeholde suiker biet, waarin een kaars brandde. De biet werd gesneden in de vorm van een St. Martinuskop, waarbij het licht uitstraalde door de oogopenin- gen. De moderne tijd heeft helaas deze romantiek vervlakt en het „bieten- licht" vervangen door de lampion. In de weerkunde komt de heilige voor in het rijm: „Zo' het loof niet valt voor St.-Martijn Dan zal het een harde winter zijn". Officieel vorstelijk bezoek aan Engeland. Voor het eerst sinds mensenheuge nis, zal een regerend hoofd van ons land een officieel bezoek brengen aan Groot-Brittamnië. Dit bezoek wordt in Engeland met groot enthou siasme tegemoet gezien. Maandag 20 November a.s. ver trekken Koningin Juliana en Prins Bernhard met de luchtverdedigings- kruiser „Jacob van. Heemskerck" van Rotterdam naar Londen voor het brengen van dat officieel bezoek. Bij aankomst van de Nederlandse kruiser te Dover begeeft de hertog van Gloucester zich aan boord. Met een speciale trein reist het koninklijk paar, vergezeld van de hertog van Gloucester naar Victoria Station te Londen, waar zij verwel komd zullen worden door koning George, koningin Elisabeth, de prin sessen Elizabeth en Margaret, de her togin van Gloucester, prinses Alice, de graaf en gravin van AthLone. De koninklijke bezoekers maken vanaf het station een statierit door een gedeelte van Londen, vergezeld door het Britse koninklijke paar. Bij aankomst op het paleis, waar zij de gasten zijn van het Engelse koningspaar wordt de garde wacht be trokken door de koninklijke garde. De eerste officiële daad van ko ningin Juliana tijdens dit bezoek zal zijn. een bezoek 'aan de Westminster Abdij, om daar een krans lie leggen op het graf van die onbekende sol daat. Prins Berilhiard is daarbij te genwoordig. Verder staan op liet programma bezoeken aan de koningin-moeder Mary, aan de Ned. ambassade en aan enige jeugd,instellingen. Na een verblijf vaii vier dagen te Londen, op 24' Nov. dus, keert het koninklijk echtpaar per vliegtuig naar Neder land terug. Eerste Dagiomslagen Kinder postzegels 1950. Ter gelegenheid van het verschij nen vain de Kinderpostzegels 1950 wordt wederom die gelegenheid open gesteld om, al dan niet aangetekende, eer ste-dag-om s 1 agendie in de post-1 zegelhiandiel verkrijgbaar zullen zijn, op de 13e November aan te bieden. Op deze z.g. „first-day-|coversdie van een speciaal stempel zullen wor den voorzien, mogein uitsluitend „Kin derpostzegels 1950" zijn geplakt. De enveloppen dienen aan het lo ket van een pos'tinrichting ter plaatse te worden afgegeven. Dodlende straal tegen insecten. Een Hamburgse ingenieur heeft een supersonische dodende straal" uitgevonden, die naar zijn zeggen elk insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van ruim 300 meter doodt en niet scha delijk is voor planten, bomen, gro tere dieren en mensen. De uitvinder is de 47-jarige Her mann Wolf. Zijn toestel weegt tien kilo en is zo groot als een flink radiotoestel. Het zendt geluidsgolven van hoge frequentie uit, die voor het menselijk oor niet waarneembaar zijn, maar die kleine insecten do den. Hij ontdekte de eigenschap van zijn toestel doordat alle vliegen in zijn werkplaats stieren zodra hij het inschakelde. Wolf zei te hopen, dat zijn toe stel de komende zomer in productie zou komen. De prijs zou 900 mark bedragen (855 gulden). Buitenlandse kopers hebben al be langstelling getoond. Nederland heeft het beste bod gedaan, aldus Wolf. Hij zei dat hij vorige maand meteen Nederlandse firma een productie-con tract heeft gesloten en dat hij binnen kort naar Hilversum en Amsterdam gaat in verband met de productieplan nen. Tas met f25.000 verdwenen Een kantoorloper van de N.V. Mul ler en Co '"bit de Zeemanstraat te Rotterdam haalde Zaterdagmorgen een bedrag van f25,000,bij een bank aan de Blaak. De tas bond hij aan de zijkant van de bagagedrager van zijn bromfiets. Aan de Boompjes gekomen controleerde hij of de tas er nog hing. Deze was nog aanwe zig, maar bij de zaak gekomen bleek 'n origineel FINS BOEREN- BLAUW EETSERVIES. Geheel compleet 46-delig alleen in deze geschenken- aanbieding slechts voor WAALWUK de tas met inhoud te zijn verdwenen. Het vermoeden dat een handvat van de tas was gebroken, bleek juist te zijn, want een meisje had de tas met kostbare inhoud gevonden en bracht die als een eerlijk kind bij de politie. Nationale Resleirvte. Hoewel thans hiet aantal vrijwil ligers voor die Nationale Reserve nog 7000 bedraagt, wordt verwacht, dat in Mei 1951 dit aantal zal zijn geste gen tot 16.500, een aantal, nodig om 15 bataljons te vormen. Behoudens enkele uitzonderingen zal elke pro vincie als district een bataljon, be sta ande uit zes compagnieën ople veren. De vijftien bataljons zullen wor den toegerust met Engels materieel. De aanwerving en selectie van de vrijwilligers blijft' de taak van „Steun Weltig Gezag". Van verre was zie gekomen. In 1940 was een jonge Marokkaan, die met de Fransen opgetrokken was om de Duitse aanvallen te keren, met hiet schip, dat zijn afdeling naar Engeland bracht, omgekomen. Te Ameland was zijn lijk aangespoeld en uiteindelijk te Kapelle ter aarde be steld. Zijn weduwe wist dat haar man in Nederland begraven lag, miaar miste de middelen oim lipt graf te bezoeken. „Souvenir Franpais" had haar toen geholpen en zo arriveerde Donderdag 2 Nov. het exotische paar te Am sterdam aan het kantoor van hiet Oorlogsgravencomité, dat de reis route naar Kapelle bereidwillig .uit stippelde. De burgemeester van Kapelle lieeft vrouw en kind naar het graf ge bracht, waar toen bghalve tranen ook gebeden zijn gestort. De burgermester zorgde da t de we duwe een paar fraaie foto's van kerk hof en graf als souvenir mee naar Marokko kon nemiein en bood béiden nóg een rondrit door Zuiid-Bieveland aan. In het gebrekkig Frans, dat de yrouw sprak, heeft zie de burgemees ter roerend bedankt en haar diepe voldoening uitgesproken, dat kerkhof en graf zo goed waren onderhouden en haar man naar Mohammedaanse ritus met het hoofd in de richting naar Mekka was begraven. Om Idle biljetten van f500 en f 1000 De Stichting 5001000 deelt mede. dat vaii harentwege een dagvaar ding .is uitgebracht tegen die Minister van Financiën, als orgaan der Re gering, ter betaling van na-ingeleverd de bankbiljetten van f500 en flOOÜ, waarvan in een bepaald geval inwis seling is geweigerd. Dé Stichting 500 4000 is opgericht om uitbetaling te verkrijgen voor bezitters van tij dens de bezetting ongeldig verklaar de bankbiljetten van f 500 en flOOO. De teruggekeerde Nederlanders. Ongeveer de helft van de uit Rus sische krijgsgevangenschap in Duits land teruggekeerde Nederlanders wordt in ons land verdacht van dienstneming in Duitse militaire for maties. Vier der teruggekeerden zijn in Nederland bij versték veroordeeld wegens politieke misdrijven. Van de overige is nog niet bekend, op wel ke wijze zij in Russische krijgsgevan genschap zijn geraakt. Mieh neemt aan,, dat een deel van deze Neder landers als gedeporteerde arbeider of anderszins in de stroom naar Rus land is terechtgekomen en daar ver der op dezelfde voet is behandeld, als zij, die in Duitse militaire dienst traden. De teruggekeerden vertoeven op het ogenblik in het doorgangskamp Friedland bij Göttingen. Communisten terroriseerden Finster- woMie. Thans is bij de Tweede Kamer in gediend een wetsontwerp houdende voorzieningen in het bestuur der ge meente Finsterwolde. Reedis geruime tijd geeft de gang van zaken op be stuurlijk terrein in de gemeente Fin- sterwolde reden tot ernstige bezorgd heid, aldus de toelichting. Wasvoor 1946 de houding van de communis tische leden der bestuurscolleges in die gemeente nog zo, dat een rede lijk overleg omtrent de behartiging van de belangen der gemeente in het algemeen op norm ale wij ze kon wo r den gevoerd, sedert dien is de hou ding van deze leden allengs zp ge wijzigd, dat van een normaal over leg of van een redelijke behartiging van deze belangen niet mieer kan worden gesproken, ein dat gelijdelijk de pi aats van de gemeente als on derdeel van onze staatsorde uit het oog is verloren. Zij ^chromen niet bij de uitoefening van hun functie een politiek te volgen welke duidelijk aantoont, dat zij zich van de Neder landse opvattingen hebben losge maakt en kennelijk beogen het wettig gezag en het gezag der wet te onder mijnen. Aain B. en W. zal nu het gezag worden ontnomen, terwijl de socialistische burgemeester als rege ringscommissaris zal worden aange wezen. Tunnel' van f 104 miiliojen De dienst van publieke werken van Amsterdam heeft zijn rapport over de IJ-oeververbinding het licht doen zien. Dit plan 1950 bestaat uit: a. een auto tunnel; b. twee perso- nenlunnels, elk bestemd, zowel voor fietsers als voetgangersc. een zgn. gereduceerde pontverbinding bestemd voor handkarren, bakfietsen, bespan nen wagens en auto's, die niet van de autotunnel gebruik kunnen of mo gen maken. De kosten worden geraamd op f56 millioen voor de autotunnel, f 26 millioen voor de grotere en f22 mil lioen voor de kleinere personentun- nel. Totaal dus f104 millioen. Per tunnel wordt gerekend op een bouwtijd van 3 jaar, met de voor bereidingen iin ruime zin moet die tijd op 5 jaar worden geschat. B. en W. van Amsterdam zijn voornemens zo spoedig mogelijk voor stellen te;r zake van de tunnelbouw bij de gemeenteraad in te dienen. Landbouwer gedood Maandagavond even na het inval len van de duisternis keerden man nen, die op de Hedelse paardenmarkt waren geweest, met hun dieren naar 'huis terug. Op een noodlottig ogen blik reed een auto, door een tegen ligger verblind, op een groep paar den, die uit elkaar stoven. Een der geleiders, de heer Leo op 'tHof uit Deuteren, 50 jaar oud en vader van 2 gehuwde en 2 ongehuwde kinderen, werd door een paard zodanig tegen bet hoofd getrapt dat de dood on middellijk intrad. Raadsvergadering gehouden op Vrijdag 3 Nov. des nam. 7 uur (Vervolg) Schrijven van de firma J. A. Mon ster te Gorinchem over de plaatsing van gaslantaarns op het „Eiland". De Voorzitter noemt het nog al een kostbare geschiedenis. De kos ten van plaatsing komt op f250 per lantaarn, terwijl voor twee lantaarns iedere week een fles gas van f 8,50 nodig is. Spr. heeft aan de hand de zer gegevens een berekening opge zet. Heeft gerekend, dat iemand vóór f 2,per week bereid gevonden zal worden die 2 lantaarns te bedienen, doch dan komt spr. op een bedrag van f 200 per lichtpunt per jaar, ter wijl het aan de Noordzijde slechts op een bedrag van f 25,per lichtpunt komt. Spr. is overtuigd, dat het op het Eiland erg donker kan zijn en hij zou de bewoners van die buurt schap gaarne helpen, doch hij weet niet of de grote uitgaaf wel verant woord is. De heer v. Kooten acht de breke- ning aan de hoge kant, de Voorzit ter heeft zijn berekening gebaseerd op 30 weken branden der lantaarns, doch dit acht spr. niet nodig. Met lichte maan behoeft dat niet. Als het licht gedurende 7 maanden 2 weken per maand brandt, gedurende de tijd van donkere maan, dan komt men slechts aan 14 weken. Na nog enige discussie wordt be sloten ook dit punt nog aan te hou den voor bet instellen van een na der onderzoek. Schrijven van de Gentr. Techn. Dienst in de Bommelerwaard, behel zende een voorstel, om de komwegen in de verschillende gemeenten in de Bommelerwaard van de waterschap pen over te nemen en daarvoor een dienst in het'leven te roepen om de ze gezamenlijk te onderhouden. De Voorzitter zegt dat het de he ren bekend is, hoe het in Nederhe- mert in dit opzicht staat. De polder onderhoudt de weg en de gemeente verleent een subsidie voor dit onder houd. Wat de aanstelling van geza- zamenlijke wegwerkers betreft, lui die b.v. een of twee dagen in de ene en de overige dagen der week in andere gemeenten werkzaam zijn, is het zo gelegen, dat men dus aan de Noordzijde, daarmede ook niets heeft te maken. Alleen voor de Zuid zijde zou dit van belang zijn. B. en W. hebben dit onder ogen gezien en de finantiële consequentie's voor de gemeente bekeken en dan is het zo, dat als de weg van de polder werd overgenomen over de lengte van 1500 meter, zou dit f 13500 kosten om deze te verbeteren. De ongebouwde eigendommen zouden dan belast moe ten worden met f2,50 of f3 per ha. om deze kosten te dekken. B. en W. staan afwijzend om deze weg over te nemen. Na enige discussie, waarbij tot ui ting kwam, dat het grote verschil tussen de polderlasten aan de Noord en Zuidzijde en de onwil van de polder aan de Zuidzijde om deze lasten te verhogen, benevens het feit dat een groot gedeelte der landerijen van Baron van Wassenaar buiten de belasting vallen, een' belemmering vormen. Nogmaals zal getracht wor den, het polderbestuur aan de Zuid zijde te bewegen, haar belasting te verhogen en van Baron van Wasse naar een bijdrage te verkrijgen in het onderhoud van de weg. Schrijven van de Brandweercom mandant te Brakel, tevens voorzitter van de opgelichte kring van brand weren in de Bommelerwaard, waarin wordt verzocht ten behoeve van deze kring een subsidie van f 10 te wil- veiienen ter bestrijding der kosten van vergaderen en administratie. De bedoeling van de kring is, door het houden van bijeenkomsten, het on derlinge contact en overleg te be vorderen. Tevens wordt verzocht de plaatselijke commandant op te wek ken om de vergaderingen van de kring trouw te bezoeken. Het voorstel van B. en W. om het verzoek in te willigen wordt met al gemene stemmen aangenomen. Schrijven van B. Vos, bewoner van de gemeentewoning op het Eiland, waarin wordt verzocht bij zijn wo ning een schuurtje te doen bouwen, Hier hebben wij nu eens ieis heel aparts, eigenlijk alleen voor kenners. Een servies, dat sfeer geeft aan de maaltijden. Dat een ieder inderdaad opvalt door zijn fraaie lijnen en prachtige hand geschilderde décors; een servies waar iedere vrouw haar levenlang trots op is I Bijpassend ontbijt' en theeservies en vele an dere porceleinen eet- en ontbijtserviezen: beroemde merken uit alle delen van Europa. Enige prachtige 28-deli- ge SOLA-CASSETTES voor 3990 Een 24-delig DRINK- SERVIES voor /5- Sierlijk geslepen GLAS SERVIES 30-delig26f* Fraai verchroomde KAPSTOK met hoeden- drager Een artistieke Oud- Hollandse LEESLAMP voor 7/," Ook een fraaie collec tie SCHEMERLAMPEN vanaf Een gezellig COMBI- NATIE-MEUBEL, U weet wel, rooktafel, leeslamp en lectuurbak tegelijk. 60." Kunstzinnig geslepen kristallen BONBON- NIÈRE 7.6* Een prachtige tinnen FRUIT- OF DRESSOIR- SCHAAL p/o GRQTESTRAAT 220 TELEFOON. 6 7 («uit PietKlerkx au. woningtïxiieiJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6