Voor de Vrouw Buitenland <Mk DRIE BLOUSES Burgerlijken Stand DE WERKENDE VROUW KOOKT VOOR ZICHZELF. Een eeuw geleden was de „wer kende vrouw", zoals wij die nu ken nen ,nog een haast ondenkbare ver schijning in de maatschappij. Toen zag mm nog niet die alleenstaande vrouwen, die buiten haar betaalde werk, nog voor haar eigen huishou ding en maaltijden moeten zorgen. Dat laatste is een probleem voor vele moderne werkende vrouwen ge worden. Watmeer men na het vol brengen van zijn dagtaak thuiskomt, is het niet zeer aanlokkelijk om nog een warme maaltijd té moeten klaar maken. Daarom nemen velen dan maar hun toevlucht tot een paar boterhammen, een opgewarmd restje, een bord pap of een hapje in een cafetaria. Wie dit als regel of dikwijls doet, ondergraaft zijn gezondheid, deze waarschuwing kunnen wij niet ern stig genoeg geven. Zich behoorlijk voeden betekent niet slechts, zijin maag vullen, het wil ook zeggen, dat men zorgt voor een goied samen gestelde voeding, die voldoende be vat van alle besehermende stoffen, die het menselijk lichaam nodig heeft. i Met het oog daarop is een dager lijkse warme maaltijd Van versge- kookfce aardappelen en groente met vlees (of een ander eiwitrijk ge recht) een eis, die voor niemand te hoog is gesteld. Daarbij moet onze voeding afwisselend zijn, zodat de nodige voedingsstoffen, die immers in vele verschillende levensmiddelen voorkomen, alle hun beurt krijgen. Aan al deze eisen kan iedereen voldoen, die er maar wat overleg en toewijding voor over heeft. Koken is trouwens een aardige bezigheid, waarop men zijn fantasie kaïn bot vieren 1 Hier volgen enige praotische wen ken. 1 1. Eet dikwijls sla van rauwe groente (kropsla, andijvie, spinazie, witlof, koolsoorten, tomaten, kom kommer, geraspte wortel e.d. zijn hiervoor geschikt). Dat is niet alleen gemakkelijk en goedkoop, maar ook gezond. 2. Kook aardappelen desnoods voor twee dagen (tweedie dag: bak ken stoven in de jus, tot purée of koude aardappelsla verwerken), doch groenten nooit; deze laatste verlie zen n.l. door opwarmen bijna al haar beschermende stoffen. 3. Neem bij iedere warmie maal tijd óf een portie vlees (plm. 75 gr vis (plan. 175 gr,), kaas (75 gr), mos selen of garnalen, 1 of 2 lederen of peulvruchten (plm. 100 gr.), óf melk (pap, pudding, vla, yoghurt, plm1. x[i liter) om aan uw behoefte aan. opbouwende stoffen te voldoen. 4. Maak ook de broodmaaltijden „volledig", d.w.z. zó, dat zij voldoen de eiwittien, voedingszouten en vita mines bevatten. Dat is te bereiken door behalve wit- ook bruin- len roggebrood te nemen, melk, karne melk of koffie als drank te kiezen en zowel voor eien eiwitrijke als een vita,miner ij ke belegging te zorgen. Eiwitrijk zijn: vlees- en viswaren, kaas, ed. Vitaminjarijk zijn: groenten slaaties, plakjes komkommer of to maat, radijs, ramenas, geraspte wor tel, sterrekers, vers raharbeirmoes) en vruchten (plakken appel en peer e.d.). Zoete beleggingen zijn voor die 3gezondbeid niet van belang. 5. Wie maar één warmtebron heeft, kan veel gemak hebben van een hopikistje of theelichtje om bijv. de tevoren gekookte soep of pap warm te houden. Een hooikist (of dikke laag kranten) bewijst ook goe de diensten bij het koken vain gort, rijst én peulvruchten. Tot slot nog enige voorbeelden van menu's: Rijst met geraspte kaas en Chi nes ékool (fruit); Rauw gebakken aardappelen, ap pelmoes, biefstuk Aardappelpuree, bloemkool, boter hamworst (koffievla) (R1 oemko olsoepa a rd appelen, roerei, prei; Stamppot rauwe andijvie, blokjes kaas (gebakken beschuit met jam); Aardappelen, bietensla, spiegelei (havermoutpap) Macaroni met gehakt en tomaten (purée) (yoghurt); Aardappelen, gestoofde vis, spina- ziesla (winterspinazie). Voor meer uitgebreide wienkien en recepten verwijzen wij naar het vouwblad: „De voeding van de wer kende vrouw", te bestellen bij het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad, Koninginnegracht 42, Den Haag, per briefkaart, waarop aan de adres- zijde 5 cent porto extra geplakt is. valt, evenmin als de grote strik in de taille. Benodigd voor 104 cm. bo venwijdte circa 2.70 m. stof van 90 cm. breedte. K 4174/15. Ben leuke, jeugdige blouse. De fijne stikseltjes zorgen nier en daar voor wat ruimte. Het aangeknipte mouwtje heeft een aardige manchet, die met wat tinnen wordt verstevigd. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte circa 2.25 m. stof van 90 cm breedte. K 4175/15. Buitengewoon mooi en chic is deze blouse. We maken dit model van soepele stof. Benodigd voor 98 cm. bovenwijdte circa 2.20 m stof van 90 cm. breedte. Van deze modellen zijn knippatronen verkrijgbaar f 0.95 uitslui tend per postwissel in de aangegeven maten bij Bella Patronen Ser vice .Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht K 4173/15 is verkrijgbaar in 96, 104 en 110 cm.; 4174/15 in 90, 96 en 102 cm., en K 4175/15 in 90, 98 en 104 cm bovenwijdte. modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad DE STROOKJES VAN HET BE DRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW GEEN „VODJES PAPIER" Zoals békienid is moet de werkge ver aan het einde van elk kwartaal het strookje van het zegel blad af scheuren en aan de arbeider ter hand stellen, die het op zijn premiekaart moet plakken. Bij het verlaten van de dienst tussentijds krijgt die arbei der het strookje xnee. Dat is tenminste de theorie. Iin de practijk gaat het wel een beetje an ders toe. Dan blijkt de arbeider zich vaak om zijn strookjes heel niet druk te maken. Of het kan gebéuren, dat bij het ophalen van die zegel bladen bij de werkgever deze. een ge hele verzameling strookjes onder zich blijkt te hebben. Het is in dit geval natuurlijk onbegonnen werk achter af te gaan uitzoeken voor wie die strookjes eigenlijk bestemd waren, want 'dikwijls betreffen het ook strookjes van losse arbeiders, die al lang weer weg zijn. Of het er dan veel' toe doet of zo'n strookje op de premiekaart te recht komt of niet? Dat is zeker het geval. Vergist de werkgever zich b v bij het overnemen van het registratie, nummer op het zegelblad (en vergis- sen is menselijk, niet waar, vooral als het gaat om een nummer van acht cijfers!) dan kan het gevolg zijn, dat de geplakte zegels op reke ning van een andere verzekerde wor den tegoedgeschreven. Dat 'kan nooit gebeuren als het van het zegelblad afgescheurde strookje op de premie kaart van de arbeider is geplakt. Want die twee dingen, zegelblad en strookje, behoren bij elkaar als eien. deksel bij een doosje. Blijkt dan ook bij de vergelijking, die hét hoofdkan toor maakt, dat er iets niet klopt, dan kan de zaak wonden uitgezocht. Maar als de arbeiders destrook- ies niet vragen aan hun werkgever of zo achteloos laten slingeren, valt er niets te vergelijken, en blijven de zegels op naam van de verkeerde geboekt. Dat is niet prettig voor de arbeider, die in zijn eigen belang wordt geschaad en ook niet voor de werkgever, die toch niet voor een andermans knecht bedoelde te plak ken. Alleen hierom is het dus al van belang secuur op de strookjes te zijn. Maar er zijn nog andere 're denen voor. Wat toch houdt het strookje feitelijk in? Dit, dat de werk gever 'door afgifte daarvan aan de arbeider mededeelt, diat hij over een bepaalde periode zoveel dag- of zo veel weekzegels voor hem heeft ge plakt. Ook met die periode of met het aantal zegels kan de werkgever zich idus vergissen. In de practijk komt dit heus nogal eens voor. Ook in zo'n geval loopit de arbeider, die zich om z'n Istrookjes niet druk! maakt, gevaar hier zelf de dupe te worden, terwijl dit nochtans niet de bedoeling! van de werkgever kan of mag zijn geweest. De werkgever ien de arbeider héb ben beiden er dus belang bij de strookjes te behandelen voor wat ze zijn: als weliswaar kleine, maar waardevolle stukjes papier. Ambon nezen protesteren Een aantal personen heeft te Dja karta geprotesteerd tegen de gebeur tenissen op Ambon. Zuid-Molukse vrouwen te Surabaja hebben 'n brief aan de Veiligheidsraad gericht, waar in wordt gezegd, dat op de Zuid- Molukken onschuldige vrouwen en kinderen gedood werden door de granaten van Indonesische aanvallers,, die de menselijke rechten van het volk der Zuid-Molukken aantasten. Zij vragen, dat de Raad de op dracht zal geven, het vuren te sta ken. Andere Ambonnezen op Oost- Ja va hebben aan de Veiligheidsraad getelegrafeerd, dat de berichten over de bezetting van Ambon slechts pro paganda zijn, om elke bespreking in de Raad te voorkomen. Amerika gaat fietsen Naar wordt medegedeeld,, heeft het aantal fietsers in de Ver. Staten de 19 millioen bereikt, een record. Er zijn nu in de Ver. Staten anderhalf maal zoveel fietsen als personenauto's. In de laatste drie jaar is de fiets, in de Ver. Staten populairder gewor den dan ooit te voren. Bevolking van Amerika groeit snel Die bevolking der Ver. Staten telt thans 150,697,361 zielen, hetgeen neerkomt op een vermeerdering van 14,5 pCt. sinds 1940. Dit getal ver tegenwoordigt de snelste groei in een periode van 10 jaar in de historie van het land. Vau elke .trie Duitse kinderen één oorlogswees De wereld heeft 250 millioen kin deren die niet genoeg te eten hebben,, zo meldt de Unesco in een rapport. In Europa alleen hebben 60 milli oen kinderen in 12 verschillende la den hulp nodig, in hoofdzaak als ge volg van de oorlog. Deskundigen van de Unesco heb ben in Europa een studie van twee en een half jaar gemaakt. Het toenemen van bet aantal jeug dige misdadigers 'tijdens en na de oorlog schrijft het rapport in hoofd zaak toe aan het afbreken van ge zinsbanden. In Duitsland heeft één derde van de kinderen geen vader meer en in Finland is er op 24: kin deren 1 oorlogswees. Het aantal ont heemde kinderen loopt vermoedelijk in de millioenen. Duizenden scholen gingen door de oorlog verloren. Ambon vecht nog steeds Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag bericht, dat de vertegenwoor diger van de republiek Zuid-Moluk ken van zijn regering een telegram heeft ontvangen, waarin het volgen de gezegd wordt: „Ambon strijdt nog steeds, Verre weg het grootste deel van het ge bied der Zuid-Molukken bevindt zich vast in onze handen. De voedseltoe stand is moeilijk. Zieken en gewon den lijden vreselijk door gebrek aan alles. Welk "Rode Kruis kan de af grijselijke nood van Ambon langer aanzien." Hevige gevechten in Indo-China De Franse troepen ten Westen van de Zwarte rivier in Indo-China, die in Zuid-Oostelijke richting van de Chinese grenis af door Tonkin loopt, hebben zich teruggetrokken op een verdedigingslinie, die van Viietri langs de Zwarte rivier naar Havi loopt,, dat ongeveer 18 km ligt ten Zuiden van het punt, waar de Zwarte in de Ro de Rivier stroomt. In midden- en Zuid-Annam voch ten Franse manschappen hevig tegen opstandelingen van de Vietminth bij de havenplaats Tourance en ten Noor den van de kustplaats Nhatrang. Rusland zal Einigëlainid graan lie veren Het Britse Ministerie voor de voed selvoorziening heeft bekend gemaakt, dat Engeland met de Sovjet-Unie een overeenkomst heeft gesloten, volgens welke de Sovjet-Unie 800,000 ton graan zal leveren. ■SMïi HET SCHRIFTELIJKE GARANTIE BOEKHANDEL FIRMA L. I. VEERMAN TELEF. 19§ HEUSDEN DOELMATIGE VOEDERING VAN HET MELKVEE TIJDENS DE STALPERIODE. Mét hiet oog op Idie belangrijk© plaats, die die vöiederkosten bij die melkveehouderij innemen, zou men mogen, verwachten, dat elke bóer zijn uiterste best doet om zo econo misch mogelijk te voederen. Helaas is van een dergelijk streven niets te bespeuren. In het algemeen wordt er maar lukraak gevloerd. In dit op zicht kunnen we een voorbeeld ne men aan de Deniein. Op practisch ieder Deens bedrijf wónden n.l. de rantsoenen nauwkeurig berekend en giewogen. Hierin zal tevens één der oorzaken liggen van hun goedkoper© productiewijze, aldus de heer Ir. S. Iwema, die is belast met het Con sulentschap voor Veevoieding „te Wa- geningen, in een dezer dagen gehou den radiopraatje. Zodra de staltijd aanbreekt zo mogelijk nog iets eerder moet de boer nagaan, hoe die voederpositie op zijn bedrijf ïsi De voorraden en behoeften dienen met eiklaar te wor den vergeleken. Uit deze berekenin gen krijgt men waardevolle aanwij zingen voor eventueel nog aan te ko pen voeder middel en. Het lukraak kracht- en ruwvoer kopen, wat nog' zoveel voorkomt, zaj. dan verdwijnen. Het opmaken van een dergelijke voe derbalans is een eerste vereiste voor het doelmatig voederen. Hieeft men dan de belans in evenwicht gebracht, dan volgt de verdeling over de ver schillende diergroepen. Zo zullen ook de melkkoeien hun deel krijglen toe gewezen. Hierbij jjioct zoveel moge lijk rekening worden gehouden met dé individuele behoeften van die die ren. Doch aan alle berekeningen, hoe goed ook uitgevoerd, heeft men to taal niets, als men af en toe hét Voer niet weegt. Momenteel wieiet men veelal zelfs bij benadering niet aan te geven, hoeveel er wordt gevoe derd. Met uitdrukkingen als een vork vol, een arm vol, een mand vol e.d* moet men zich thans nog tevreden stellen. Maar dit is een veel te grove benadering voor eien factor, die meer dan 2/3 van de productiekosten Idler melk veroorzaakt. Beklenen en wegen behoren onverbrekelijk bij elkaar. Tevens zal men bij het rekenen mer ken dat melkoontrolie nog meer be tekent dan het krijgen van een in druk van de fokwaarde van een be paald dier. Voor doelmatig yoeren is melkc ontrole feitelijk een voor waarde. Ben zieer bielangrij kpunt bij hét aankopen van voiedermiddelen is voorts de kwaliteit. Die somlmien geld die op dit terrein wonden wegge gooid zijn enorm. Het verdient dan ook sterk aanbeveling! bij een ver trouwd adres te kópen en een ana lyse te eisen. Bij het opstallen dient mlen te let ten óp een geleidelijke overgang van het saprijke gras naar het droge ruw- en krachtvoer. Daartoe dient men in de weide reeds wat hooi of stro en op stal nog wat vers gras, bietenblad of één of Aander groen- voeder bij te voteren. Dat betekent niet alleen een besparing pp de win tervoorraad, doch tevens een behoud van de melkgift. De veevoieding hieeft nog een grote achterstand in te halten, Deze achter stand moet weggewerkt worden en daaraan moeten allen meewerkten. Aan een verbeterde ruwvoedierpositie hebben we niets, als wie de voeder- middelen niet op de juiste wijze we ten te gebruiken. ALMKEKK Over de maand October. Geboren: Charlotte, d. van W. W. Simon en J. Anthonio>; Bastiaan H., z. van A. de Bok en N. H. Groene- veld; Dirgje, d. van D. Scheffers en C. Verwoert; Johannes, z. van P. Nieuwenhuizen en H. Burghout; Din- gena W., d. van L. L. Verschoor en W. C. Lankhaar; Adriana H., d. van C. G. v. Beek en J. M. Koek koek; Johannes W., z. van W. Dib- bits en A. M. de Peuter; Teuntje, d. van U. de Ruijter en C. W. Dek ker; Gerrit, z. van A. Hoeke en G. Branderhorst. Levenloos aangegeveni Getrouwd: M. H. G. Ringlever 24 j. en A. E. v. d. Stelt 25 j.; H. Nieu- wenhuizen 27 j. en G. M. Daim 24 j.; A. Vroege 20 j. en A. v. Rosma len 18 j.; H. v. Eersel 23 j. en G. D. M. v. Delzen 27 j.; A. Donker sloot 28 j. en G. v. Wijngaarden 30 j. J. Bulthuis 30 j. en G. v. d. Assem 25 j.; A. Penning 30 j. en D. Kamp 21 j-; J- W. de Rover 22 j. en J. Faas en 25 j.; A. v. Burgel 25 j. en. P. Visser 22 j. Overleden: H. Boterbloem 80 j.r weduwe van M. Colijn; C. J. La- grouw 64 j., echtgenote van J. Kolff; C. K. v. Hoven 83 j. echtgenoot van J. Schotman. NEDERIIEMERT Over de maand October. GeborenNeeltje, d. van M. J. Hakkert en H. v. d. Heijden; Lourina, d. van L. Keijnemans en W. Ros; Dirk, z. van A. Brugmans en A. A. Keijnemans; Frans, z. van A. v. Aalst C. v. d. Heijden. Getrouwd: H. Smits 31 j. en E. Wolfert 25 j.; J. Vos 30 j. en A. A., v. Ooijen 30 j.; A. D. v. d. Vliet 26 j. en C. W. Smits 27 j. WERKENDAM Geboren: Pietronella G., d. van I'. Versteeg en A. Z. Rijken; Lena J., d. van L. Bras en G. v. 'tVerlaat; Cornelis P., z. van C. H. de Haas en J. van Burgel. Ondertrouwd: Antonie Kieboom.27 j. en Elizabeth J. Baggerman, 22 j. Overleden: Gijsbert v. d. Giessen, 7i j- ZUILICHEM Over de maand October. Geboren: Gerdina H., d. van W. H. v. Oostrum en W. v. Voorst; Ja- coba, d. van M. Lobregt en A. v. Werken; Comelis P., z. van A. A. van den Bogerd en D. J. Benck- huijsenHuibert E., zoon van P. M. v. d. Maas en A. v. Wijk; Jo hanna, d. van J Westerlaken en JtX Alberts; Lluibertje, d. van St. Lo bregt en A. W. Duizer; Machiel A., z van C. Verzeijl en J. Versteeg; Jen- neke G., ct. van M. Lobregt en A. C. Hobo; Bertus C., z. van B. C Crielaard en PI. A. v. Driel; Gradus J., z. van J. C. J. v. Wijgerden en C. J. v. Maaren. OverledenE. D. v. cl. Meijd$n> 54 j., echtgenote van W. v. Dalen;; E. v. Dalen, 20 j.; H. Westerlaken, 71 j. echtgen. van J. v. Heusden Steeds opnieuw blijkt de Dloust een heerlijk bezit voor de mo derne vrouw, die er naar streeft, zich zo goed, afwisselend en goedkoop mogelijk te kleden. Vooral in de zomer zal een luch tige, vrolijke blouse op bijvoor beeld een lichtgrijs rokje opval len tussen de bonte zomertoilet- jes. Maar we moeten er dan wei voor zorgen, een aparte blouse te „lanceren", omdat een een voudige overhemdblouse, die voor kantoor, huis of school nog zo nuttig en practisch kan zijn. beter geschikt is voor bet vóór- en het na-seizoen. Nü gaat bet er om, het zomertoilet een apart cachet te geven, en de drie af gebeelde modellen zullen dit doel zeker doen bereiken. K 4173/15. Deze geklede blouse moet van zeer soepele stof wor den gemaakt, daar anders de f jabotvormige kraag niet mooi I yrokW allebei hebben zij de hoogste waardering voor de Osmia. De vulpen, die zo zacht en soepel schrijft. Lekken 7 Uitgesloten. En de 14-karaats gouden pen blijft uw leven lang goedl ,».W. A. ^RS R.W.A. <KERS R.W.A. IKKERS R.W.A. RIKKERS R.W.A. RIKKERS R.W.A RIKKERS R.W./> RIKKERS R.W. RIKKERS R.W RIKKERS R.W; RIKKERS R.d RIKKERS R I RIKKERS R RIKKERS R RIKKERS RIKKERS RIKKERS RIKKER' RIKKER A ERS R.W./ RIKKERS R.W RIKKERS P RIKKC'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8