voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De oorlog in Korea Plaatselijk! Nieuws Binnenland UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6821 Dinsdag 14 November 1950 Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs: f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën 8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, fl. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur De rust, die de laatste dagen aan de fronten op Korea heeft geheerst, is ten einde. Vrijdag openden de communisten een zwaar spervuur op de Amerikaanse troepen bij Koenoeri, het hart van de verdedigingsstelling van de troepen der Ver. Naties in N.W. Korea. Groot was Ook de activiteit in de lucht bij de grensrivier de Yaloe. Boven communistisch gebied werd een Amerikaanse Superfort door 'n straaljager van een Russisch type neergeschoten. De bemanning daalde tijdig boven communistisch gebied. Niettegenstaande de sterk toene mende tegenstand der communisten vorderen de troepen van de Ver. Na ties langzaam aan het Noord-Kore- aanse front. Waarnemers zijn van mening, dat een harde wintercam- pagne nu wel niet meer te vermijden is, omdat twee geweldige legers te genover elkaar liggen en zich in sterke stellingen "hebben verschanst. Over een breedtefront van iookm zouden volgens schatting thans aan iedere zijde van dit front 200.000 man tegenover elkaar staan. heusden Naar wij vernemen,, heeft de zer dagen de aanbesteding en gun ning plaats gehad van de herbouw van het kerkgebouw der Evangelisch Lutherse Gemeente aan de Lom bards traat, hoek Patterstraat, alhier. De bouw is opgedragen aan het Aannemersbedrijf v. d. Sluys en v. Dijk N.V. te Giessendam, onder Ar chitectuur van de heer Ferd. B. Jant- zen F.Gzn., Architect B.N.A. te Am sterdam. De bedoeling is, dat het nieuwe kerkgebouw in het a.s. voorjaar, tegen Pinksteren gereed voor ople vering zal zijn. J.l. Vrij dagavond had de aan gekondigde November propagan da- vergadering van het C.N.V., uitge schreven door de Chr. Besturenbond, Heusden, plaats in hotel „Concor dia''. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 433 en 4, waarna gebed en schriftlezing. Na het openingswoord door de voorzitter, kreeg de Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" gelegenheid tot het zingen van „Achter Hem aan" en „Waakt, ontwaakt". De heer de Hartog was toen aan de beurt voor het behandelen van zijn onderwerpen „De vijand wedex- staan" en „In de aanval". Op zeer duidelijke wijze behandelde hij deze onderwerpen. In de pauze werd een kop koffie geschonken. Het program ma werd voortgezet met het zingen, van „Een vaste burcht is onze God waarna de Zangvereniging nog zong „Lenteavond" en „Avondrust". De voorzitter sprak nog een, kort slotwoord, waarin hij dank bracht aan de zangvereniging en de heer de Hartog. Na het zingen yan de „Avondzang" sloot de heer de heer de Hartog met dankgebed deze goed geslaagde vergadering. In aansluiting op ons vorig be richt, is de trekking der gratis, ver loting der St. Nicolaas Winkelweek vastgesteld op Vrijdag 8 December a.s. De prijs retour van de extra-bus, Poederoijen, Aalst en Nederhemert welke op Zaterdag 18 dezer zal rij den, naar de opening der St. Nicolaas Winkelweek zal 50 ct. bedragen voor de bezoekers met hun kinderen. Dé afstand zal dus geen bezwaar zijn om de ontvangst van St. Nicolaas en zijn staf bij te wonen. Vrijdag 10 Nov. hield d!e v.v. „Heusden" haar reeds eerder aange kondigde feestavond, die meer dan geslaagd mag heten. Geen wanklank werd vernomen en ieder heeft zich gedragen, zogi's verwacht werd. Oni circa 8 uur heette de voor zitter alle leden, doch inzonderheid de EdelAchtb. Heer en Mevr. v Delfl, die van hun gemeenschapsgevoel blijk gaven en deze avond met hun tegenwoordigheid vereerden, een har telijk welkom toe. Hierna traden de „Amusanten" voor het voetlicht, die, het moet gezegd, jhet talrijke publiek hebben doen ischateren. Het leek wel of hier beroeps artisten aan het werk waren, en zij gaven het beste, wat zij ge ven konden. Zowel de schetsen, zang nummers als duo's werden met een vlotheid opgevoerd, die ieders goed keuring wegdroegen. Wij zijn er van overtuigd, dat dit gezelslchap nog veel van zich zal dotan spreken. Na afloop werden zij dan ook van vele zijden met felicitaties overladen. Hierna konden de leden der voet balvereniging hun hart ophalen aan een dansje, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt en in de beste harmonie werd deze avond in gezel ligheid doorgebracht. Het was dan ook 2 uur voor iet- mand daar erg in had'. Ieder ging in de beste stemming huiswaarts met slechts een hoop en gedachte: Geef ons nog meer van deze avonden. Dit overzicht zou niet volledig zijn indien geen dank werd' gebracht aan de „Amusanten" voor hun medewer king aan het welslagen van deze avond en verder aan de heren Wout van Wijk, Jac. Timmermans en Ber- tus Verhoeven voor de keurig ver zorgde dansmuziek. Ook Zaterdagavond heeft een tal rijk publiek genoten van hetgeen „De Amusanten" ten tonele opvoer den. AALBURG Door de Kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier is tot predikant be roepen, Ds. D. J. van der Graaf te Leerbroek. Zo is dan j.l. Zaterdag de militair R. K. van Kuij'k, als zijnde de laatste van de jongens uit ons dorp, die hun militaire plicht in In donesië moesten vervullen, in de ou derlijke woning weergekeerd. Groot was de belangstelling ien vele waren de geschenken, waaronder een rij wiel. Voor prachtige versiering en verlichting was zorg gedragen, ter wijl de buurtgenoten door het uitste ken der vlaggen van hun medeleven deden, blijken. AALST Om te kennen tot hulp aan Ambon is er odk in deze omgeving een voorlopig comité gevormd, waar van de leden woonachtig zijli in Aalst, Brake], Poederoijen en Zuili- chem. i Daar er verschillende organisaties op dit gebied bestaan, heeft het. co mité gemeend leen spreker te moeten uitnodigen, die namiens de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" de kwes tie van Ambon zal behandelen, waar na een beslissing kan genomen wor den aan welke actie de WeSt-Bom- melerwaand zal deelnemen. Als spreker is uitgenodigd, de heer G. Buiten uit Eindhoven. De ver- adering wordt gehouden in die Gar. "erk te Zuilichiem, Donderdag 16 Nov., des avonds om half acht. ANDEL In deze gemeente is thans weder een vaars van 2 tot 21/2 jaar gekooid. Indien de eigenaar niet komt opdagen, zal het dier worden ver kocht. In deze gemeente wordt een cursus EHBO gegeven. Reeds gaven zich ongeveer 35 cursisten op. Zij die zich opgegeven hebben om a.s. Donderdag mede te gaan naar de Steravoind van die N.C.RfV. te Utrecht, worden verzocht oim 2 uur aanwezig te zijn bij G. van Wij nen, daar vertrekt de bus vandaan. ALMKERK Belanghebbenden wordt on der de aandacht gebracht, dat over het jaar 1951 aan particuliere wo ningbouwers voorrang van bouwvo lume zal worden verleend. Zij die in genoemd jaar wensen te bouwen, moeten zo spoedig mogelijk een aan vrage dienaangaande indienen ten ge meentehuize alhier. DUSSEN Vermeldden wij Vrijdag j.l. dal in oinze gemeente een wielerclub was opgericht, thans moeten wij mede delen, dat geen club is; opgericht, doch een comité voor het organi seren van een eventuele wielerronde. Het bestuur is als volgt: A. J. B.i van Dijk, voorzitter; J. vau Dort- mont, secretaris. Sint Nicolaas zal aan dez e ge meente een bezoek hnentgen op Za terdag 25 Nov. a.s. om 2 uur nam. en niet op Zondag 26 Nov. zoals reeds eerder werd vermeld. Die reden •hiervan is, dat de Sint op Zondag j 26 Nov. een andere gemeente zal be- zoeken. Op Donderdag 16 Nov., dies avonds om 7 uur, hoopt voor de Chr. Geref. Gemeente alhier op be treden, Ds. M. Baan van Dordrecht.) Er zal dan dankstond wordlen gehou den voor het gewas. XTXrACIXAXIXXXZX X X Koningin Julians en Prins Bernhard zullen van 21 tot 24 November een officieel bezoek brengen aan Engeland. XXXXZXXZXZXZXTXX DUSSEN (Haiik) Met het troepentransportschip „Empire Brent", welke vermoedelijk 3 Dec. te Rotterdam aankomt, zal repatriëren onze dorpsgenoot Korp. J, Th. v. d. Pluym met vrouw en 3 kinderen. GENDEREN Op Woensdag 15 Nov. hoopt het Bijbelgenootschap afd. Eethen, in de Ned. Herv. Kerk alhier, een vergadering te houden des avonds om 7.15 uur. De heer J. Coumouuit Zeist, adjunct-secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap zal dan spreken over „Dankbaarheid en verantwoor delijkheid". Leden en begunstigers, doch ook belangstellenden zijn har telijk welkom. De afd. Genderen van de N.C.V.B. hoopt op Donderdag 16 Nov. des avonds 7.15 uur, in de Ger. consistorie een vergadering te hou den. De heer Braspenning uit Sprang zal dan spreken over „De vrouw in deze tijd". Op Vrijdag 17 November a.s. zal in „De Zwaan," alhier, de bouw van de Ned. Herv. Kerk wor den aanbesteed. herpt Vorige week werd in'café „De Ploeg" alhier een bijeenkomst gehou den, waarin Ir. Wellen een lezing hield over emigratie. De heer Chr. van Hierpt, voorzitter van de Boerenbond, opende met een woord van welkom en gaf daarna een uiteenzetting over het verloop van de boerenbevolking gedurende het tijdvak van de laatste veertig jaren. Hoe in het begin van V90O de arbeiders van Hedikhuizien nog werk in Herpt vonden en hoe door de geleidelijke mechanisatie deze ar beidskrachten overbodig zijn gewor den en deze hun toevlucht zochten op de scheepswerf te Heusden. Hij wees op de gemiddelde aanwas der bevolking van Herpt en het stationair blijven der landbouwbedrijven, zodat het bevolkingsoverschot dus genood zaakt is, zien elders een bestaan te gaan zoeken. Na deze inleiding werd het woord gegeven aan ir. Wellen. In zijn met grote aandacht gevolgde rede, wees spr. aan het slot op de mogelijkhe den, om zich in het buitenland ais boer te gaan vestigen en noemde in dit verband landen als Canada, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Amerika, Bra zilië en Frankrijk. oudheusden. De heer Lamb. v. d. Wiel, wonende aan de Kapelstraat te Els- hout herdenkt heden de dag, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het waterschap Oudheusden-Els- hout, als polderbode en sluiswach ter. poederoijen Vrijdag- en Zaterdagavond is alhier door het mannenkoor „On,s Genoegen" en de IJsclub Poiederoijien een bazar gehouden. Vooral Zater dagavond was er grote belangstelling voor deze bazar, zodat deze in. alle opzichten geslaagd genoemd 'kan. wor den. r Namens beide verenigingen, een woord van dank aan allen, zowel in woners als die van buiten, die tot dit wélslagen hebben medegewerkt. Een speciaal woord van dank aan de zakenmensen uit de omliggende dorpen, die diverse prachtige prij zen gratis beschikbaar hadden ge steld. vlijmen. In principe is besloten om in de ze gemeente over te gaan tot het stichten van. een Mulo-school. Men vertrouwt, dat de nieuwe school in. September 1951 zal kunnen worden geopend. wijk Vrijdag 17 Nov. a.s. hoopt de beroepen predikant Ds. v. Kooten een bezoek aan onze gemeente te brengen. Des avonds om 7 uur hoopt Z.Eerw. in de Dienst des Woords voor te gaan. wijk en aalburg Op Woensdag 15 Nov. hoopt Ie N.G.V.B. een vergadering te hou ten. De heer Vermeulen, propagan- Jist van de Macht van het Kleine, lal dan een Lezing houden met licht beelden. Aanvang 7.30 uur. Door de suikerfabriek „Put- tershoek" is besloten alhier bieten te gaan laden, voor het Oostelijk ge deelte van het Land van Heusden en Altena, om de losplaats Dossen te verlichten 'en zodoende een vluggere afname van de bieten mogelijk te maken. Een en ander ten genoege van verbouwers en afnemers. De bie ten worden normaal per auto afge- waardhuizen. Woensdag 15 Nov. a.s. zal in de Geref. Kerk om 7 uur dankdienst voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Dis. A. H. Algra. 1 t WOUDRICIIEM Donderdagavond j.l. gaf de Toneelver, „De Schakel" in het Ver enigingsgebouw aan de Visschersdijk een uitvoering, welke met een toe passelijk woord werd geopend door de Voorzitter der vereniging, dhr. W. Gruyters, die tevens liet gemeen tebestuur dank bracht voor de in richting der zaal met keurige stoe len. Opgevoerd werd het toneelstuk „Ie mand uit dit huis" van Gerald Van don, terwijl een band tijdens de pau ze voor opgewekte muziek zorgde. Het betrokken stuk werd op zeer goede wijze vertolkt, hetgeen wel bleek uit de zeer grote aandacht van het publiek. Na afloop was er een gezellig bal. De vereniging kan met voldoening op deze avond terugzien. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten behoe ve van de door oorlogsomstandighe den getroffen kerk te Cuyk heeft f 162,67 opgebracht. Op Donderdag 16 Nov. a.s. te 7.30 uur, zal de eerste vergadering in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier plaats hebben van de opgerich te Meisjesvereniging voor de Ouden dijk. De leiding der vereniging be rust bij Mej. L. Swaan. ZUILICHEM Zaterdag 4 Nov. j.l. werd de fam. v. d. Leij alhier verblijd met de behouden thuiskomst van hun zoon Gerard uit Indonesië. Hij was een der passagiers van het troepentrans portschip „Castel Bianco". De belangstelling van familie, bu ren, vrienden en kennissen was bui tengewoon groot. De muziekvereni ging „Door Eensgezindheid" bracht hem een serenade. Door de tegen woordige buurtschap werd hem een nieuw rijwiel aangeboden en door de buurtschap waar hij vroeger woon de, een prachtige rooktafel. Van der Leij is de laatste gere patrieerde uit onze gemeente. In to taal zijn 12 jongens in Indonesië ge weest. Gedurende de tijd, dat onze dorpsgenoten daar hun vaderlandse plicht hebben vervuld, zijn zij door de burgerij niet vergeten. Twee soms driemaal per jaar werd hem een pakket gezonden, hetgeen zij zeer op prijs stelden. Hun brieven getuigden daarvan. De geldinzamelingen hier voor gehouden, overtroffen altijd de verwachtingen van het comité, dat voor de verzending der pakketten zorg droieg. Bij hun thuiskomst werd de jongens namens de burgerij een taart aangeboden, alsmede een le deren portefeuille met daarin aan gebracht de volgende inscriptie: „Aangeboden door de burgerij van Zuilichiem, ter herinnering aan Uw diensttijd in Indonesië." Voor al het geen dat voor de jongens is ge daan, waren zij zeer dankbaar. Namens de in Indonesië geweest zijnde militairen uit onze gemeente wordt dan ook de burgerij hartelijk dank gebracht voor de bijeenge brachte gelden voor het hierboven omschreven doel. Geen kou lijdien De totale huisbrandvoorzienmg is thans betei* dan verleden jaar. Men mag dan ook verwachten, dat zich bij een normale winter geen bijzon- diepe moeilijkheden in de voorzie ning van huisbrandstoffen zullen voordoen. Zuinigheid met anthraciieit is ech ter geboden. Men moet er rekening mee houdien, dat in het gunstigste geval slechts ten hoogste de helft van een totale bestelling in athra- ciet kan worden afgeleverd. De to tale aanvoer van anthraciet zal n.ll. niet toereikend zijn om de toenemen de vraag; naar deze kolensoort te be vredigen. Dit tekort zal van blijvende aard zijn, omdat de productie van anthraciet dalende is. Volgens de adviescommissie voor Als gasten van de Koning en Koningin van Engeland zullen zij in het Buc kingham Palace verblijven. Een van de vele zalen van dit paleis is de luisterrijke Blauwe Zaal. non T/-]

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1