Veilingberichten NIJENRODE Gevonden en verloren voorwerpen de huisbraiidvoorzimiing verdient het dan ook aanbeveling bij aanschaf fing van een nieuw soort stook ap paraat, zich ervan te vergewissen of hierin naast am th raclet ook andere kolen, en cokes kunnen worden ge stookt. Partij van die Arbeid liegen terreur „In ons land zal de Partij van de Arbeid zich tegen iedere vorm1 van terreur verzetten en blijven verzet ten". -, Dit verklaarde de voorzitter van de fractie van de P. v. d. A. de heer Van der Goes van Natieus, tijdens de algemene beraadslagingen over de be groting 1951 in de Tweede Kamer. Verder sprekend over de Belgische Koningskwestie,, zei de hij, dat Spaak in België de natie en de constitutie had gered. i" 38.000 verduisterd De vroegere gemeente-secretaris van GeMrop, A. C. B hoorde voor de Rechhtbank te Dien Bosch een ge vangenisstraf van twee jaar, wegens verduistering tegen zich eisen. Verdachte bekende. Als secretaris- penningmeester van het burgerlijk armbestuur nam hij gelden op en ge bruikte telkens in de jaren 1939 t. m. 1949 gedeelten van. deze geilden ten eigen bate. Tot levenslangs veroordeeld De Bijzondere Strafkamer bij de rechtbank le 's.Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 72-jarige J. T. C. H. te 's Graven- li age, die heeft terecht gestaan we gens medewerking aan het oprol len van illegale organisaties, waarbij enige dentallen doden te betreuren zijn. i De officier van Justitie had tegen hem de doodstraf geëist. Met liet oog op zijn hoge 'leeftijd heeft de rechtbank deze eis niet gevolgd, doch II. veroordeeld tot levenslange ge vang© nistraf. Rijdend Postkantoor Dit jaar wederom zal de Stich ting „Voor het Kind" een rondreis door Nederland maken met een üloor de N.S. voor dit doel beschikbaar gestelde autobus, teneinde de ver koop van kinderpostzegels te bevor deren. De reis zal van 13 November Lm'. 30 December a.s. duren. In .dit rijdend postkantoor zullen de kinderzegelis 1950 worden ver kocht en zullen gewoon aangeteken de stukken worden aangenomen, die met deze zegels gefrankeerd zijin. De ze aangetekende stukken alsmede ge wone co r responjdenitie, gefrankeerd met de kinderzegels 1950 zullen wor den voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn .be zorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het sehip vermeld Indonesië, 16 Nov. m.s. „Welte vreden". N.-Guinea, 27 Nov. m s. „Blitar",. Antillen, 17 Nov. m.s. „Oranje stad". Suriname, 23 Nov. m.s. „Helena". Kind van fiets onder auto Mevr. E. de Leeuw had met haar 5-jarig zoontje een dagje doorge bracht bij familie te Vollehhove. Toen zij met het kind achterop des avonds huiswaarts reed, week zij te veel uit voor ©en auto, die tiaar achterop kwam. Zij slipte tegen de trottoirband en verloor haar even wicht. Het kindje kwam met het hoofdje onder de wagen terecht en werd op slag gedood,. De moeldter werd zwaar gewond in het zieken huis opgenomen. Huisvesting vooir gene pa trieiT dien De Tweede Kamer heeft z.h.s., het Wetsontwerp Huisvesting Gerepa- triëeerden aangenomen. Dit wetsont werp houdt in, dat de provinciale inspecteurs voor de woningbouw ten opzichte van deze huisvesting beslis singen kunnen nemen, indien ge in een te besturen onwillig zoolden zijin. Onder de wiet vallein personen, die voor 1 Januari 1950 en na 31 Dec. 1948 gerepatrieerd zijn. Telegram van Koningin Juliana Koningin Juliana heeft een tele gram gestuurd naar het presidium der Opperste-Sovjet om geluk te wen sen met de 33 ste vér jaardag der Oc- tober-revolutie. Unieconferentie op 20 November Naar wij vernemen staat het ithans vast, dat de conferentie van minis ters der Nederlands-Indonesische Unie zal aanvangen op 20 Nov. a.s. De Ne derlandse delegatie is nog' niet sa mengesteld. De conferentie oetref- fende de toekomstige status van Nw.-1 Guinea zal enige dagen na de con ferentie van ministers beginnen. Nederlanders in Indonesië bedreigd Het Franse persbureau A. F. P. meldt, dat de politieke leider Su'to- mo (Bung To mo), voorzitter van de revolutionaire volkspartij, aan de pers heeft medegedeeld, dat zijn partij, het initiatief zal nemen tot een boycot van de Nederlanders in Indonesië, als op 1 'Januari de souvereiniteit over Nederlands Nieuw Guinea niet zal zijn overgedragen aan de R.I. Deze boycot zou in hoofdzaak ge richt zijn tegen de Nederlandse on dernemingen in Indonesië, evenwel niet tegen cle Nederlandse burger bevolking en Nederlandse werkné- roers. De militaire toestand op Ambon De Indonesische minister van voor lichting heeft verklaard, dat op Am- bon de militaire actie nog niet is af gelopen en dat zij het karakter heeft gekregen van zuiveringsoperaties. De geringe oppervlakte van het eiland Ambon leent zich niet voor een gue- rillastrijd, aldus de minister, die de ontvangst van de APRI in Ambon „gunstig" noemde. Een kordate koster De koster van de R.K. kerk te Etten bemerkte een verdacht per soon in de omgeving van de kerk. Hij hield deze in de gaten omdat hij vermoedde, dat deze het op de offerblokken had gemunt. Bij zijn controle bemerkte hij dat een dezer offerblokken inderdaad ge licht bleek te zijn. Op zijn motor reed hij de dief achterna en reed hem ondersteboven, sleepte hem naar het midden van de weg, hield een bestelwagentje aan en bracht hem naar het politiebureau. Daar bleek het een Rotterdammer te zijn, die nog meer diefstallen op zijn gewe ten beeft. Adres van beroepsvervoer aan beide Kamers De Nationale Organisatie voor het beroepsgoediereiivervoer en wegtrans port heeft zich in een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Ka mer gewend inzake de N.V. van Genid en Loos (ATO). In dit adres wordt er op aange drongen dat er ©en uitspraak zal worden gledaan, omtrent die vraag of een staats- of een semi-staajtsbedrijf als onderneming van goederenver voer over de weg in het Nederlands economisch bestel aanvaardbaar is. DE DERDE ItlAN: GRAHAM GREENE CONTACT Dit boek is verkrijgbaar bij Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Telef. 19 Heusden 20 jaar voor moord De Amsterdamse rechtbank heeft de 33-jarige voormalige S.S.'er L. T. wegens moord veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf. Tegen hem was' levenslang! geëist, Zijn slachtoffer was de ongeveer 25-jarige mej. Geertje Ottenhof. T. drong naar woning hininen en bracht de jonge vrouw met slagen van een speciaal voor dit doel tevoren ge kochte bijl 0111 het leven. Geen drie personen op één fiets De nieuwe verkeerswet die onlangs in het Staatsblad is afgekondigd en die, naar de minister van Verkeer en Waterstaat heeft meegedeeld, ver moedelijk 1 Januari a.is. in werking zal treden, bevat een artikel daitvoor rijwielrijdend Nederlanjdi van belang is. In de nieuwe wet staat, dat de bestuurder van een rijwiel ben hoog ste één persoon mag vervoeren. Dat zal dan voortaan ook een volwasse ne mogen zijn. Het zal echter straks niet meer zijn toegestaan dat een volwassene twee kinderen op zijn fiets meeneemt, een kind voorop en een. achterop. Handelsmarges tiextielgoederen De handel, in bexticlgoederen mag voortaan de meerdere omzetbelas ting, die hij als gevolg van de stij ging van zijn verkoopprijzen is ver schuldigd, aan de cons ument d oor be rekenen. Het is namelijk gebleken, dat de toegestane 3 pet. verhoging van de bruto-winst in geld in ver scheidene gevallen goeddeels nodig was ter bestrijding van de over het bedrag van dé prijsstijging verschul digde omzetbelasting. Hierdoor diierf de handel de hem toegedachte com pensatie voor de stijging van de ex ploitatiekosten en kosten, van levens onderhoud. Auto-ongeluk op die Afsluitidjjlk Op de Afsluitdijk ter hoogte van Breezand is Zaterdagochtend een au to uit Groningen door onbekende oorzaak over de kop geslagen ein in het IJselmieer verdwenen. Die be stuurder, de heer Siersma, handelaar in dames- en herenkleding te Gro ningen, kon zichzelf en de twee pas sagiers zijn moieidier cm een tante redden. Die tante overleed echter korte tijd later. Mevrouw Siersma werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis tie Harlingen gebracht. Motorrijder verongelukt De 46-jarige motorrijder J. D. uit Haarlem is Zondagavond op de nieu we Hemwieg bij Amsterdam in bot sing: gekomen met een auto. D. is aan zijn verwondingen overlieden. Zijn 75-jarige duo-pas&agier kwam er met enkele schaafwonden af. Ncjdlerlainid'Sfe journaliste in Rusland gevangen? Volgens verhalen van enige uit Rusland in ons land teruggekeerde krijgsgevangenen, zou een Nederland se journaliste, mevrouw Meysberg, in Rusland tot 25 jaar dwangarbeid zijn veroordeeld. Zij was redactrice van „Het Volk" tijdens de bezetting en zou in dienst hebben gestaan van de S.D. Het consulaat te Berlijn was van geruchten daaromtrent op de hoogte, maar bewijzen waren niet te krijgen. Ook het bericht der ge vangenneming is trouwens nog niet bevestigd. chines, gebouwen en meubilair loopt in de bonnen. Hiet bedrijf zal ge ruime tijd niet kunnen draaien. De oorzaak 'van de brand is onbekend. Vijftien vrij. Vijftien uit Rusland teruggekeer de Nederlanders wie niets ten laste kon worden gelegd hebben Zaterdag en Zondag het Boschkamp te Amers foort reeds verlaten. Fins schip ma aanvaring gezonken In de nacht van Zaterdag op Zon dag is omstreeks half vijf bij het uit varen van de buitenhaven van Ter- neuzen liet Finse stoomschip Inga in aanvaring gekomen met het s.s. Aeldijk van de H.A.L. Daarna is de Inga gezonken. Het 2410 br. ton metende Finse schip liep ©en groot gat aan bak boordzijde van het voorschip op. Hiet maakte veel water, doch kon nog op eigen kracht met de neus op het slik worden gezet. Bij eb is het ge kapseisd in water dat langs lnet slik veertig mieter diepte beeft. De 29 opvarenden, onder wie een vr ouwelijke passagier, konden in vei ligheid worden gebracht door sleep boten van de rederij Muilier. Hoger kinderbijslag voor zelf standigen In het wetsontwerp tot verlening van de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen zijn enkele verbeterin gen voorgesteld. Heeft men 3 kin deren beneden 16 jaar, dan is de in komensgrens, waaronder men recht heeft op deze bijslag, 2400 gulden; bij 4 kinderen: 2600 gulden; bij 5 kinderen 2800 gulden. En zo tel kens bij ieder kind meer 200 gulden hoger. De kinderbijslag bedraagt voor het derde kind 25 cent per dag en van het vierde kind af 30 cent. Voorlopig geen rijbewijzen Van 25 November tot en met 31 December zal het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheids bewijzen geen aanvragen voor een rij-examen in behandeling nemen. Aanleiding tot deze maatregel is de voorbereiding van de overgang naar de toepassing van cle nieuwe ver- keerswetgeving. Uit raam gevallen en gedood Een glad vloerzeil was oorzaak, dat een 19-jarige studente te Am sterdam uit een openstaand raam van de vierde verdieping viel. Zij was onmiddellijk dood. Fabrieksbrand te Groningen, In de Oude Boteringestraat te Gro ningen heeft een felle brand grote schade toegebracht aan de confectie fabriek van de firma Leefsma, waar bij de voorraad ter waarde van ruim een half millioen in vlammen opging. De brand ontstond op de tweede verdieping van het gebouw en ont wikkelde zich zo snel, dat men nau welijks de tijd had uit het gebouw te vluchten. De grote voorraad stoffen en wol len dekens brandde fel en in korte tijd was er van het dak niets anders over dan. enkele gloeiende steunbal ken. Ook de tweede etage kon niet meer gered worden. De blussing vergde verscheidene uren. I)e schade aan voorréden, ma- 70 Nédierlandiers uit Rusland terug Zaterdagmiddag zijn de 70 Neder landers uit Russische kampen in het demobilisatiecentr. „Het Boskamp" te Amersfoort aangekomen. Zij ston den onder escorte van de rijkspolitie en onder leiding van de rijksvreem- delingenpolitie. Familie en naaste ver wanten stormden op het transport af, doch gemeente-, rijks- en mili taire politie hielden hen op een af stand. Ze werden ondergebracht in barakken. Majoor Willema zei, dat verschil lende instantie's van het standpunt uitgaan, dat de teruggekeerden reeds voldoende zijn gestraft. Mir. Roem in idle Vergaderiing der V N De Indonesische minister v. Bui tenlandse zaken, mr. Roem heeft Zaterdag zijn eerste bezoek aan de V. N. gebracht. Allereerst maakte hij zijn opwachting bij de secretaris-gene raal van de V.N., de heer Lie. Hij werd ook voorgesteld aan de verte genwoordiger van Iran, de heer Nas- rollah Entezam, die dit jaar voorzit ter is van de algemene vergadering. Mr. Roem woonde vervolgens een vergadering van de politieke commis sie bij. die een voorstel van Joego slavië besprak om een permanente V.N.-commissie van goede diensten in te stellen, die de geschillen, waar ook in de wereld, zou behandelen. Mevrouw Hertoglh naar Singapore Bezield met een vechtlust om alles te doen wat in haar vermogen is om haar kind terug te krijgen, is me vrouw Hertogh, de moeder van Ber tha Hertogh Zaterdagmiddag met het K.L.M.-vliegtuig naar Singapore ver trokken. Haar reis is mogelijk ge maakt door een comité in Bergen- op-Zoom. Behalve de heer Hertogh was geen enkel familielid bij het vertrek aanwezig. VEILING VEEN. Veiling' van 10 November. Peren: B rederode 1235 Saint Re- my 1124; Zwijndrechtse Wijnperen (fabr.) 1824; Dubb. Ijsbonten 16 —31. Appelen: Bellefleur 625; Glorie van Holland 21; Goudreinette 828; Jonathan (fabr.) 829; Laxton's Su perbe 1525Noitarisappiel 818.; Sterappel 318; Prince Albert 11 12Dirkappel 16. Groenten: Savoye kool 59; Uien 37; Knolselderij 14; Druiven II 6576. Alles per kg. GEVONDEN: een capusön. Terug- te bekomen bij H. Broekhuizen, Fa br iciusstraat, Almkerk. GEVONDEN: een kinderwant. Te rug te bekomen bij H. v. d. Meijden, Prov.weg Noord, Almkerk. GEVONDEN: een bedrag van f3,50. Terug te bekomen bij J. v. d. Koppel, Tuinier, Prov.weg Zuid, Almkerk. GEVONDENEen pet. Terug te bekomenbij C. van Helden, Lange- str,ja-at C 66, Aalburg. VERLOREN: een slanglederen da mesportefeuille met inhoud. Tegen beloning terug te bezorgen bij A. Straver, G 104, Babiloniën,broek. DE BURG „Doch gij, wees welkom! o, Ik weet, Gij christen zijt zo wijis In kruidensap en plantenkraclit: Zeg mij: wat is de prijs, Zo gij mijn laatsüen zoon geneest En hem mij wedergeeft Vraag, wat ge wilt, voor uwe kunst, Als slechts mijn kind herleeft. Lang worstelt hij reeds met de dood En donker is zijn kwaal. O, zeg mij toch: wat eist gij, da't! Ik u als loon betaal?" „Zo ik," sprak nu Hilarius, „Met God, de kranke red, Dan is er, let wel! slechts één prijs Dien 'kop zijn heling zet: Dat is die slaaf; o! schenk hem mij;' Ik vraag dit ernstig, heer! Zeg ja, en 'kgeef op mijne beurt, U dan uw zoon ook weer." En wraak en liefde worstelden In 'tvaderlijk gemoed; Groot is de liefde tot zijn kind,. Maar ook de wraak is zoet. Hier krijst de wraak met rauwe stem: Houd vol en wees een man. Daar smeekt de liefde: „red uw kind. Tot welken prijs het kan." De liefde won 't! Abdallah sprak: „Ik neem uw voorstel aan! Is 'tkind gered, dan mag de slaaf Vrij met u henen gaan." Thans slaat de monnik hemelwaart De zachte vrome blik, T£n bidt, dat God hem wijsheid geev' En kennis hem beschikk', Ja, redding schenk', Zijn naam ter eer, De armen slaaf tot heil; En dat zijn pogen thans gelukk' En zijne kunst niet feil'. Breng mij, Abdallah! tot uw zoon." Zegt hij, „de ware God Is wondervol; Hij kent en schikt Ook van uw kind het lot." Ddar lag de jongeling, 't Ziedend bloed Dringt hem naar 'tgloeiend hoofd; Hij ijlt en raast, en gilt en tiert Van rede en sj>raak beroofd. Nu vat Hilarius 't lancet En prikt. Daar schuimt het bloec Uit de ader, Zie!de knaap be daart, Eer iemand het vermoedt! De monnik blijft, èn dag èn nacht, Bij zijne sponde staan, Geeft zacht verkoelende artsenij En brengt genezing aan. En reeds heeft hij de vierde dag Abdallah's zoon hersteld, En Didriks vrijheid is 't, die hem Zijn liefde ruim vergeldt. Ook deze kweekt en koestert hij, Met onverpoosden moed En ziet die tweede liefdedienst In zijn herstel vergoed. Langs Didriks bleke wangen stroomt, Van vurige erkentenis, Een tranenvloed, voor hem, die thans Zijn edele redder is. „Mijn vader," zegt hij, „u alleen Ren ik, naast God verplicht, Voor leven, vrijheid, alles, oj Maak mij mijn dank ook licht! Zeg mij ('k ben rijk in Nederland) Hoe ik uw dienst beloon En wete, hoe ik dankbaar mij, Voor zoveel goeds, betoon." De monnik sprak: „dank God alleen, Niet mij, zijn armen knecht; Maar wilt gij, dat ik u geloof En bouwen op 'tgeen gij zegt: Wees dan ook, op uw beurt, de hulp Der kranken, en de raad Der weduwe: wees mensenvriend, En toon dit met de daad. Zweer mij dit op het heilig kruis, Bij ridderplicht en eerl Zweer mij daarop de duurste eed; Dien eed hoort God de Heer! Nog verg 'k een pand; 'kheb in mijn schuts Een lief, aanvallig wicht: 'tMist moederliefde en vaderzorg Wilt gij dien dubbelen plicht Vervullen, ridder? zweer mij dan De heilige manneneed. Maar weezo ge uw beloften schendt, En God, en 'tkind vergeet!" De ridder zwoer op 't kruis,en sprak: „Dit kind is voortaan 'tmijn, Zijn vader zal ik, Diderikl Zijn moeder Machteld zijn." Nu scheidden zij. Een vaartuig Kgt Juist zeilree, en de wind Schijnt gunstig; men neemt Didrik in En 't aangenomen kind. Aan boord nog brengt de monnik hem Drukt vriendlijk zijne hand En zegt: „misschien voert mij het lot Ook naar uw vaderland. Tot weerziens dan: God zij met ul Vind, wat u dierbaar is, Gelukkig weeren gun me 'n plaats In uw gedachtenis." Na lang gezwalk op d'oceaan, Daagt eind'lijk toch het strand; Men werpt het anker,-Didrik is In 't lieve vaderland. Reeds jaar en dag verdween zijn vrouw, En alle spoor met haar; En Wulfert heerst op Nijenro' Als of hij meester waar. (Wordt vervolgd). door Het boek van de film Met 16 filmfoto'» Geb. f 3 On slechts Ieder die de film gezien heeft, zal dit meeslepende filmverhaal willen bezitten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2