EMIGRATIE Buitenland Voor de Vrouw Kalender 1951 Burgerlijken Stand PRACTISCHE ENSEMBLES Firma L. J. VEERMAN Bij voortduring woirdt getracht om in de daarvoor in aanmerking ko mende immigratielanden ruimere toe latingsmogelijkheden. voor Nederland se emigranten te verkrijgen. Met voldoening mag worden ge constateerd,, dat zowel de gedemobili- seerden, die rechtstreeks van Indone sië zijn geëmigreerd, als de burgers, die van Nederland uit naar Australië en Nieuw-Zeeland zijn vertrokken, in overgrote meerderheid uitstekend vol doen en dat zij daardoor de wegbe reiders van vele anderen zijn gewor den. Voor 1951 wordt gestreefd naar 'n emigratie van 24000 personen naar Australië, 2000 personen naar Nieuw- Zeeland, ongeveer 8000 personen naar Canada en 6000 personen naar andere landen. Van velen dezer per sonen zal Nederland de kosten, aan de emigratie verbonden, geheel of gedeeltelijk moeten betalen, hetgeen uiteraard belangrijke uitgaven zal vergen. Voor de kosten in verband met de verplaatsing van arbeiders naar het buitenland, is voor 1951 5 millioen gulden uitgetrokken tegen f 1,100,000 voor 1950. In zijn toelichting schrijft Minister Joekes: Voor de verplaatsing naar het bui tenland is thans geraamd 5 millioen gulden. Het is een open vraag, of het aanbod op de arbeidsmarkt in de toekomst in dezelfde mate als voorheen zal kunnen worden opgeno men. Zij die geen of onvoldoende vakopleiding hebben genoten en zij, die als gevolg van structiele wijzi gingen, in de opbouw van het be drijfsleven geen voldoende bezigheid meer zullen kunnen vinden, zullen het meest blootstaan aan werkloosheid en komen het eerst voor emigratie in aanmerking. Reeds thans wordt de emigratie van ongeschoolde ar beiders naar Australië op vrij ruime schaal door het verlenen van belang rijke rijksbijdragen in de passage- kosten bevorderd. Ook voor de emigratie naar Cana da worden aan landarbeiders, die hier te lande geen of slechts onregel matig werk hebben, reeds thans zij het nog in gering aantal bij dragen verleend. De betrekkingen tot de regeringen der meest in aanmerking komende immigratie-landen ontwikkelen zich in gunstige richting, mede tengevolge van de omstandigheid, dat de Neder landse emigranten tot dusverre in economisch en maatschappelijk op zicht als aanwinsten voor de betref fende landen worden beschouwd. Niet alleen de bijdragen aan de emigranten, doch ook de kosten van dienstreizen, die in verband met spe ciale onderzoeken of verdragssluitin gen moeten worden gemaakt, stijgen, ondanks bet feit, dat het reizen zoveel mogelijk wordt beperkt; ook daarme de werd bij deze raming rekening ge houden. In aanmerking nemende, dat er in de eerstkomende jaren voor het eerst een veel groter beschikbare hoe veelheid scheepsruimte zal zijn, waar door een zekere achterstand kan wor den ingehaald, wordt voor 19 51 een belangrijk hoger bedrag geraamd. Blijkens de tot dusverre opgedane ervaringen is met de emigratie naar Australië gemiddeld f850 per geval gemoeid. Hierbij zij opgemerkt, dat het subsidie per persoon zal stijgen, daar aangenomen mag worden, dat een deel der belanghebbenden, die zelf over voldoende middelen tot be taling van de overtocht konden be schikken, reeds geëmigreerd zullen zijn. Indien met de regeringen van Australië en Nieuw-Zeeland kan wor den overeengekomen, dat deze een gedeelte der passagekosten voor haar rekening nemen met laatst ge noemde regering zijn terzake reeds onderhandelingen gaande, evenals met Australië zal met het aa^ge- POEDEROIJEN Over de maand October. Geboren: Jan, z. van G. A. C. v. d. Laar en J. C. v. Veen. WOUDRICHEM Over de maand October. Geboren: Adriana J., d. van D. v. Stokkum en J. Colijn; Elizabeth M., d. van M.' Metz en E. v. 't Ver laat. Getrouwd: Hendrinus C. Holster, 28 j. en Pieternella D. Dekker, 22 j.; Johannes A. E. Legemaate 23 j. en Josina v. d. Wiel, 24 j. 1 OverledenOtto Jurianus de Man, 84 j., weduwnaar van Baleke de Kriek. vraagde bedrag een hoger aantal emi granten kunnen worden geholpen. De Minister acht het niet uitgeslo ten, dat het thans geraamde bedrag t.z.t. zal moeten worden verhoogd. De verhoging van de subsidie aan de Stichting Landverhuizing Neder land van 550.000 op f680,000 wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de vermeerderde werkzaamhe den in verband met uitbreiding der emigratie naar Australië en de in verband met de devaluatie aanmer kelijk hoger geraamde kosten met betrekking tot de emigratie naar Ca nada. Voorts dient rekening te wor den gehouden met de kosten, ver bonden. aan een beperkte personeels uitbreiding. Amerikaanse werd 104 jaar Mevrouw v. d. Bogert, die met haar dochter Mevr. Bertha Brouwer in de Amerikaanse staat N. Jersey samen woont, vierde haar 104de verjaardag. Ze is in ons land geboren. Op haar verjaardag verraste zij haar gasten met het zingen van versjes die zij op school in Nederland had geleerd. Zij herinnerde zich nog Prinses Wilbelmina als jonge moeder en Ko ningin Juliana als klein Prinsesje, die er dol op was met haar witte paardjes in de tuinen van het Paleis in Den Haag te rijden. De vervolgingen in Joego-Slavië Volgens de jongste gegevens van het Vaticaan zijn in Joego-Slavië na de oorlog 228 katholieke geestelijken terechtgesteld en 1726 tot gevange nisstraffen veroordeeld. Het Vaticaan heeft de ex-communi catie bekend gemaakt van drie gees telijken in Joego-Slavië, die „onge hoorzaam bleven, ondanks herhaalde vermaningen." Communisten in Ti bets li 0 0 M s tad Het „Volksleger" is, de Tibetaanse hoofdstad Lhasa binnengetrokken, al dus een Reuter-telegram uit Kalim- pong. Onder het Tibetaanse volksle ger dient men te verstaan de com munisten van Tibet zelf, die gemene zaak maken met de binnenvallende Chines troepen. Landverraders dus. Volgens berichten van andere zijde, is Lhasa nog steeds niet bezet. NieuWe Fransie linie in Indo-Chiiia De Eranse strijdkrachten die te rugtrekken in Noord-Indo-China, hou den thans een defensie-linie, die ge middeld slechts 80 km van Hanoi, de hoofdstad van Tonking, van Vie- triaan de Rode Rivier via Quangdai naar Sontay loopt. Beroep van Tibet op Ver. Naties De Tibetaanse regering heeft een beroep gedaan op de Verenigde Na ties. om „tussenkomst en hulp in de toestand, geschapen door het binnen komen van Chinese strijdkrachten in Tibet". Dit beroep zou reeds vorige week Woensdag naar Lake Success zijn verzonden. In India maakt men zich ernstig bezorgd over de ontwikkeling van de toestand in Tibet, hoewel men nog geen geloof hecht aan de berichten over de "bezetting van Lhasa door het „Tibetaanse Volksleger." De militaire toestand in Tibet, al dus een woordvoerder van het Indi sche Ministerie van Buitenlandse Za ken, is laatstelijk niet veranderd. Koning Gustaaf begrav en Donderdag is het stoffelijk over schot van koning Gustaaf V van Zwe den bijgezet in het koninklijk fami liegraf te Stockholm. De nieuwe koning Gustaaf VI was eerste achter de lijkwagen, gevolgd door zijn broer, prins Willem en prins Bertil. Daarna volgden de ko ning van Denemarken, de koning van Noorwegen, de president van Finland, Prins Bernhard der Neder landen, de kroonprins van Ethiopië, de kroonprins van Noorwegen, de hertog van Gloucester, die de En gelse koning vertegenwoordigde en graaf Mountbatten of Burma, de broer van de nieuwe Zweedse koningin. Verder waren nog 45 landen ver tegenwoordigd, waaronder Indonesië, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Oostenrijk, Frankrijk, Spantje en Por tugal. gebleven staartstuk werden de post zakken ongeschonden aangetroffen. Familie van gevluchte Tsjechische piloten iin arrest De familieleden van de Tsjecho- Slowaakse piloten, die op 2 October naar het Westen zijn gevlucht, zijn door de geheime politie gearresteerd. De arrestatie geschiedde onmiddel lijk nadat de geslaagde vlucht bekend werd. Het betreft hier niet alleen naaste familieleden, maar zelfs ver re bloedverwanten van de piloten Prchal, Haucky en Rechka. Zij zijn ondergebracht in de gevangenis van Praag, dicht bij Cakovice. De vliegramp in idle Alpen De lijken van alle 48 inzittenden van het vliegtuig, dat boven de Mont Blanc in Zwitserland verongelukte, zijn boven op elkaar aangetroffen in de neus van het verbrande voorste deel van het toestel. In het behouden Korea krijgt voorrang „De Veiligheidsraad wordt ver zocht er op aan te dringen, dat geen acties worden ondernomen, die tot uitbreiding van de oorlog in Korea zouden kunnen leiden." Dit is de kern van een resolutie, die door de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador bij de Raad is ingediend. In de resolutie wordt een beroep ge daan op alle staten en autoriteiten, om hun onderdanen te beletten de Noord-Koreaanse strijdkrachten steun te verlenen. Verder wordt de politiek van de Verenigde Naties bevestigd, om de Chinese grens met Korea voor schendingen te behoeden en de recht matige Chinese en Koreaanse belan gen in de grenszone te behoeden. Aan de commissie voor de vereni ging en het herstel van Korea wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk daarheen te begeven. De Veiligheidsraad besloot de kwes- tie-Korea voorrang te verlenen boven de behandeling van de Palestijn se kwestie. Als Rusland in deze kwestie ge bruik zou maken van zijn veto-recht, zal de zaak voor de Algemene Verga dering van de Veiligheidsraad worden gebracht. Petain blijf topgesloten 1 De Franse Nationale Vergadering heeft besloten, dat een plan voor vrijlating van de 94-jarige voorma lige maarschalk Philippe Pétain „niet in overweging kan worden genomen." De vergadering koos deze formule om aan te geven, dat zij de zaak-Pe- tain niet wenst te bespreken,, om dat dit buiten haar jurisdictie valt. De motie was door de Gaullisten gediend. EET NU SNOEKBAARS Snoekbaars kan gekookt, gebakken of gestoofd worden. Men geeft de vis met aardappelen of purée, met verschillende soorten saus, zoals bo tersaus, tomatensaus, kerriesaus:, pe terseliesaus, mosterdsaus, zure saus, gesmolten of gebruinde boter of mar garine. Als groenten passen er bij spinazie, rode kool, bieten, wortelen, bloemkool, andijviesla, witlofsla, sla van rode kool. Onderstaande recepten zijn voor 4 personen: Snoekbaars,moten of -fillets bakken. Voor het bakken van snoekbaars kan men het beste moten of filets nemen. 4 móten of filets, zout, bo ter, margarine of olie, bloem, ge hakte peterselie. De filets pf de mo ten zouten, het zout even laten in trekken (hiertoe de vis b.v. in een vergiet leggen met een bord er on der). De moten of de filets hierna liefst afdrogen en door losse bloem halen of paneren. De boter, de margarine of de olie in een koekenpan heet laten worden. I)e vis eerst aan één zijdie goudbruin en gaar laten worden. Ze vervol gens kenen, en aan de andere zijldie bruin én gaar hakken. De vis liefst niet vaker keren, daar filets gemak- stuk gaan. Als de vis gaar is (baktijd plm. 8 minuten voor fi lets, 10 a 15 minuten voor moten) de stukken op een schotel leggen en bestrooien met gehakte pieterselie. Snoekbaar stoven in kerriesaus 1 kg snoekbaar, 1/2 liter bouillon of water, 1 dl (ruim 1/2 kopje) melk, 40 gr. (41/2 eetlepel) bloem, 50 gr. (ruim 3 eetlepels) boter of marga rine, 1 uitje, 1 flinke theelepel ker rie, zout, aroma. De vis schoonmaken, wassen en zouten of de visfilets afspoelen en zouten. Het uitje snipperen. De bo ter of de margarine smelten en hier in de ui en de kerrie fruiten tot de ui gelijkmatig lichtbruin van kleur is. Het vocht toevoegen en deze wa terige saus met zout en aroma op smaak afmaken en aan de kook brengen. De vis hierin plm. 20 mi nuten zachtjes laten koken. De vis uit het vocht scheppen en op een schotel leggen. De bloem aanmengen met wat koud water en hiermede het vocht binden. De saus over 'de vis schenken. Gevulde snoekhaarsfilets stoven 4 snoekhaarsfiliets, pieper, zout, 2 sneetjes wittebrood, 2 uien, 2 eetle pels gehakte selderij, aroma* boter of margarine, aardappelmeel. De ui en de selderij smopem in wat boter of margarine. Het brood weken, zeer goed uitknijpen, fijnma ken en door dit mengsel roeren. Aro ma, peper en zout toevoegen. De fi lets wassen, afdrogen en licht zou ten. De binnenkant van de filets be leggen met een laag van het meng sel. De filets oprollen of dubbel klappen en er een katoenen draadje omheen binden. De filets in een pan netje of vuurvaste schotel overdoen (opgerolde rechtop zetten, dichtge klapte neerleggen). Er een weinig en maar smaak nog een klontje bo ter aan toevoiegein en de filets in de dichtgedekte pan of vuurvaste scho tel in 15 a 20 minuten gaar stoven. De .filets uit het vocht nemen, dit bijhinden met aangemaakt aardappel meel en deze saus bij het opdoem over de vis gieten. H3?%9 MAATREGELEN TER BEPERKING VAN ELECTRICITEITSVERBRUIK TIJDENS DE PIEKUREN. In die komende wintermaanden van 13 November tot en met 27 Januari zal gedurende de piekuren de uiterste zuinigheid vereist zijn met het gebruik van electrisebe ener gie. De piekuren zijn op Maandag tot en met Vrijdag van 7.30 tot 9.00 uur 's morgens en van 4.30 tot 6.00 uur des avonds. Op Zaterdag uitslui tend van 7.30 tot 9.00 uur 's morgens Hieronder volgt een overzicht van de bepalingen, welke ter bezuiniging op het eliectriciteitsverbruik tijdens de piekuren zijn uitgevaardigd, zo mede een aantal wenken, die door electriciteitsverbruikers in acht die nen te worden genomen. Bepalingen, a. Het branden van lichtreclames tijdens de piekuren is niet toe gestaan. b. Etalageverlichting tijdens de piek uren is verboden, tenzij «de win kelier een schriftelijke overeen komst met het electriciteitsbedrijf heeft aangegaan om de' etalage- én winkelverlichting tijdens deze uren tot de helft te beperken. c. Buitenverlichting van openbare gebouwen, Horeca-bedrijven en amusementsinrichtingen is tijdens de piekuren verboden. d. Verlichting en verwarming in electrisebe treinen en tramis moet tot de helft worden beperkt. Vrij willige medewerk i ng. Industrie. De electriciteibsbedrijveo. hebben ovierlieg gepleegd met hun grootverbruikers, teneinde na te gaan op welke wijze men tot beperking van het electricibeitsverbruik tijdens de piekuren kan geraken, zonder dat de industriële productie wordlt ge schaad. Het is noodzakelijk dat: a. Werkzaamheden, waarbij veel electrisebe energie wordt ge bruikt, zoveel mógelijk buiten de piekuren plaats vinden, c. Zo mogelijk de werktijden wor den verschoven, opdat' het elec- triciteitsverbruik tijdens de piek uren kan worden beperkt, c. Fabrieken, die behalve over een aansluiting .op het openbare elec- tricibeitsnet nog over een eigen opwekbedrijf beschikken, dit op wekbedrijf in de piekuren zoveel mógelijk gebruiken. «Kantoren. In de kantoren kan het eleelricibeitsverbruik worden beperkt door1 a. Het gebruik van electrische ka chels te verbieden. b. Zo weinig mogelijk licht be ont steken tijdens de piekuren. c. Het schoonmaken van die kanto ren, waarbij over het algemeen zeer veel licht wordt gebruikt, zoveel mogelijk buiten de _piek- uren. te doen plaats vinden. <1. Het verschuiven van de werk tijden. 1 Radio. De Nederlandse zenders zul len gedurende de piekuren de uitzen dingen onderbreken. Particulieren. Ooik de particulerein dienen het eléc tr ic i teits verbruik tij- dehs de piekuren, te beperken, door gedurende deze uren die uiterste zui nigheid met lëliectrische verlichting te betrachten. Van bij zonder belang is tijdens deze ünèn in het geheel geen electrische straalkachels te ge bruiken ein het gebruik van stofzui gers, electrische strijkijzers en an dere huishoudelijke toes tellen te ver mijden. Uiteraard dient men gedu rende die piekuren wanneer die zenders zwijgen de radio af te zetten. Iji de etalages van de vishande laren, op de stalletjes van markt kooplieden en de karren van vis- venters ziet men tegenwoordig weer een langgerekte, groen-grijze vis met smalle bruine dwarsstrepen en een fraaie opaalglans. Dit is de snoek baars zo men dit nog niet wist een zeer smakelijke zoetwatervis „zonder graten" en met blank vlees. De naam zou een kruising doen ver moeden van de snoek en de baars,, doch van zo'n kruising is geen spra ke! Sinds het begin dezer eeuw is de snoekbaars verbreid over de zui vere, wijde wateren van ons land en de laatste jaren vond dieze aan winst van oinze visstapel vooral in het „zoet" geworden IJsselmieer een ideale kan,s tot ontwikkeling. Snoek baars „zonder graat" wil zeggen^dat deze vis geen andere graten heeft dan de grote ruggegraat en de rib ben. Nu er weer ,alle dagen verse aanvoer is, verdient het zieker aanbe veling, deze vis geregeld te gebrui ken. Nu de lange winter weer bijna voor de deur staat, brengen we onze garderobe vast tijdig in gereedheid om de eerste koude te kunnen opvangen. Op de achter ons liggende shows hebben we gezien, dat de komende mode practiscb en goed draagbaar is voor elke vrouw, 00V voor de Nederlandse. Vooral een groot aantal twee- of driedelige toiletjes trok de aan dacht. Meestal waren deze ensembles deux-pièces, doch we zagen ook over- gooiers met blouses en bijpassende bolero's. Wat de kleuren betreft, viel ons op, dat er veel toiletjes in bruin of blauw werden getoond, terwijl ook groen in allerlei nuances tot de geliefde kleuren behoort. De beide afgebeelde toiletjes zijn prac- tische voorbeelden van de komende mode. K 5341/19 Dit leuke Engelse pakje be staat uit een overgooier van origineel model, waarover een hoogsluitend bole- rotje wordt gedragen De overgooier heeft middenachter een rij knopen als garnering en leuke, uitstaande zakken, die rond lopen en tot over de zijnaden vallen^ De bolero is zeer simpel van model. Benodigd voor voor 88 cm. bovenwijdte ca. 3.25 m. stof van 140 cm .breedte. K 5342/19 Dit model kan als mantelpakje en ook als deux-pièces wor den gedragen. Van onder de voor- en rugpassen en in de taille is ruimte verwerkt. Benodigd voor 106 cm. bovenwijdte ca. 2.25 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn f 0.95 uitsluitend per postwissel te bestellen bij de „Bella Patronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht. K 5341/10 is verkriigbaar in ae bovenwijdten van 88, 94 en, 100 cm., en K 5342/19 in 100. 106 en 112 cm. De patronen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Oi.9y.T0o Thans kunt U weer intekenen op alle verschijnende Kalenders. Uit de vele en mooie schilden, zal U het niet moei lijk vallen, keus te maken! Bestel daarom Uw Kalender bij een der onderstaande adressen. Wij garanderen U een goede en vlugge bediening. AndelG. VAN WIJNEN Babiloniënbroek M. LANKHAAR Pz. Eethen: A. LANKHAAR GenderenH. KLEINLOOG (bezorger Nieuwsblad) WijkWed. G. v. d. POL NederhemertM. BRACHT Poederoijen P. v. d. ANKER WaspikA. LANKHAAR MeeuwenA. BURGHOUTS en bij BOEKHANDEL Tel. 19§ HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4