Binnenland IVOROLeen schatkamer van weldaden voor mond en tanden Gevonden en verloren voorwerpen Orgelconcert Treinongeluk In Canada In bet Rotsgebergte in de Cana dese provincie Alberta zijn Woens dag twee treinen op elkaar gelopen waarbij 18 mensen zijn gedood en 53 gewond. Waarschijnlijk zijn er nog meer doden. De ene trein was vol soldaten. De andere was een goederentrein. De lijken van 12 soldaten zijn geborgen. Inbraak bij de Sultan van Deli Door gestommel ontwaakte de sul tane in het paleis van de sultan vain Deli te Medan. Zij wekte haar ge maal en toen bleek, dat een inbre ker was doorgedrongen in de vorste lijke slaapkamer. De indringer richt te het licht vat'h een dievenlantaarn op de sultan en dreigde te zullen schieten, indien men zich niet stil zou houden. Hij verdween met me deneming van sieraden ter waarde van 5000 rupian. Vliegtuig neergestort Een vliegtuig, waarin zicli 24 per sonen bevonden, is op het 3600 me ter hoge Mdriangehergte in Wyoming neergestort en in brand gevlogen. Er zouden vier vrouwen en 10 kin deren onder de inzittenden zijn. Men vreest, dat allen om het leven zijn gekomen. Noodweer In Amerika Het aantal doden tengevolge van overstromingen en onweders in het uiterste Westen en Oosten van de Ver. Staten stijgt snel. Bij overstromingen in California zijn negen mensen om het leven ge komen. De storm zou twaalf slacht offers hebben geëist. In het Oosten zijn tenminste acht mensen omgeko men. Geheel de Oostkust is geteisterd door storm, regen en sneeuw. De te lefoonverbindingen en electriciteits- leidingen zijn op verscheidene plaat sen beschadigd. Samenzweerders gearresteerd De voorzitter en de v.m. voorzit ter van de nationalistische partij van Porto Rico, afdeling New York, zijn gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan een samenzwering om president Truman te vermoorden. Het is niet onmogelijk, dat er nog meer arrestaties zullen worden ver richt. Treinbotsing eist 50 dofdien I11 de dichtbevolkte Queens wijk te New York heeft zich op een schraag- brug een treinbotsing voorgedaan, waarbij minstens 50 personen om het leven zijn gekomen en meer dan. 75 werden gewond. Alle beschikbare ziekenauto's begaven zich naar de plaats van het ongeval en ongeveer 50 artsen verleenden medische hulp. in Zaltbommel, door Dirk Jansz. Zwart. Dinsdag, 28 November a.s., geeft de. bekende Delftse orgelist, Dirk Jansz. Zwart, die met zoveel suc ces concerten ten bate van de her bouw van Willemstads Protestantse kerkgebouw heeft gegeven, ook een concert in de Grotie of St. Maartens kerk be Zaltbommel. Ongetwijfeld zul len velen dit op prijs stellen. Temeer daar de concertgever een aantrekke lijk programma heeft samengesteld. Zo speelt hij. koraal- en liiedbewen- kingen van Jan Zwart: o.m. de fan- tasie-toccatine over Psalm 33, de fan tasie over het Lutherlied en de fees telijke toccata over Psalm 146. Van Bach staat de toccata en fuga in d moll op het programma. Van Han del het „Koekoek en nachtegaal''- concert. Voorts speelt Dirk Jansz. Zwart van Guilmant de Pastorale en Finale uit de eerste symphonic. Al| met al dus een artistiek pro gramma, dat geenszins als „zwaar" betiteld kan worden. De burgemeester van het zwaar getroffen Willemstad zal een korte toespraak houden. Het concert is gratis toegankelijk. Programma's wonden verstrekt tegen vrije gift, terwijl aan de uitgang een schaalcoilecte wordt gehouden. Dus Dinsdag 28 November ga ie dereen naar de St. Maartenskerk.. Van half acht af zijn de deuren open. IlliUSDIÜN Woensdagavond werd in het „Wapen van Amsterdam" ten bate van het Réde Kruis een filmvoorstel ling gegeven. Vertoond werd eerst het Koninklijk bezoek aan Friesland, daarna een film van het werk en doel van "het Rode Kruis. Na even gepauzeerd te hebben waarin een kleine verloting werd gehouden, volg de de hoofdfilm „Van mens tot mens", die een beeld geeft van het leven van Dunant, de grondlegger van het Rode Kruis. Jammer dat het bezoek te wensen overliet. Zaterdag en Zondag gaat er in de Bioscoop de prachtige kleuren film „De drie Musketiers". Velen van u 'hebben het boek van Dumas gelézen of hebben er althans van ge hoord. Dit meesterwerk is nu ver filmd in Technicolor. Dumas' onsterfelijke roman wordt verteld met zwier en een gevoel van humor. Alleen de kleuren maken een bezoek aan deze film al waard. - Maandagavond, 27 Nov. om 8 uur hoopt in hotel „Concordia" voor; het Departement Heusden der Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen op te treden de Voordrachten kunstenaar Cor v. Beek, die, hoewel voor Heusden nog een onbekende, op verschillende Nutsavonden buitenge woon succes oogstte. Op grond van hét advies van het hoofdbestuur heeft het Departementsbestuur deze spre ker uitgenodigd, teneinde de leden en begunstigers een genotvolle avond te verschaffen, waarbij ernst en luim elkander zullen afwisselen. Ongetwij feld zullen velen zich Maandagavond vrijmaken en zich begeven naar Con cordia, om kennis te maken met deze spreker en zijn sprankelende voor dracht. Zie verder advertentie in dit num mer. Woensdag 29 en Donderdag 30 Nov. geeft de Heusdense Fanfare haar eerste winteruitvoering, Des Woensdags voor begunstigers en Donderdags voor het publiek. Behal ve een aantal muzieknummers voert de Heusdense Toneelvereniging on der leiding van de heer D. Kamer man het blijspel „Vrijdag de 13de" op. Vanwege de Rijkswaterstaat worden op het ogenblik peilingen gedaan in de haven. Naar wij verne men zal deze in het voorjaar van 1951 worden uitgebaggerd. Op het Burchtplein heerst thans grote bedrijvigheid. Een graaf machine is bezig met maken van sleuven voor het leggen van de ri oolbuizen, terwijl aan de 11 wonin gen, die er worden gebouwd, met kracht wordt gewerkt ze onder de- kap te krijgen, zodat het weer geen belemmering meer vormt voor de verdere afwerking. Met een paar da gen zal dit vermoedelijk het geval zijn. AALST. Wegens ziekte van de heer v. Tuijl is in zijn plaats tot tijdelijk leraar aan de Chr. Ulo-school alhier benoemd de heer G. F. Clausing, oud-hoofd der Chr. Ulo-school te Oud-Beierland. De lieer J. H. Rüger heeft be- dankt a.ls voorzitter van de plaatse lijke afdeling van Volksonde.wijs. De leidsters van de Ned. Herv. Zondagsschool zijn voornemens in ele laatste week van deze maand bij de ouders der leerlingen en begun stigers een bijdrage te vragen voor de jaarlijkse Kerstfeestviering. ALMKERK A.s. Zaterdag 25 Nov. zal al hier vanwege de Herv. Kerk, de eerste steenlegging plaats hebben van de nieuwe kerk des n.m. half drie. GENDEREN Zaterdagavond om half acht zullen „De Amusant en" uit Heusden optreden in de zaal van de heer v. Wijk alhier, met de revue „Toen en Nu". Gezien het grote succes in Neus den, verwachten wij pok in Genide- ren veel belangstellenden. LAND VAN ALTENA Naar wij ver nemen hoopt op Dinsdag 28 Nov. a.s., dies nam. 12.33 uur, via de A.V.R.O. de heer. W. G. de Waard, voorz. der N.Brab. Mij', van Landbouw, te spreken over „De toekomstplannen voor de Biésbosèh". Vergeet vooral niet, deze belangrijke rede te beluisteren. NEDE1UIEMERT Onze dorpsgenoot Jan Groe- neveld hoopt na een diensttijd van ruim 3V2 jaar in de tropen met de „Waterman" in het vaderland terug te keren. Hij hoopt vermoedelijk Vrij dag 24 November a.s. te Rotterdam te debarkeren. De gehouden collecte op de z.g. Klaproosdag, ter verzorging van de oorlogsgraven in ons land, heeft het aardige bedrag van f 56,40 opge bracht. Een woord van dank aan col- lectrioes en gevers is zeker wel op zijn plaats. Voor het restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk op het Eiland, kwam. aan huiscoPecte binnen f 10,65. De kerkcollecte bedroeg f4,10, ter wijl de Zondagsschool op de Zuid zijde f 10 bijeenbracht, zodat in to taal 24,75 het fonds versterkte. WAALWIJK - De bekende organist de heer Dirk Jansz. Zwart geeft a.s. Maan dag 27 Nov. in de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk een orgelbespeling ten bate van het comité Willemstad. WIJK EN AALBURG De muziekvierenigling „Oefening en Uitspanning" alhier, hoopt op Donderdag 30 November, Vrijdag i December en Zaterdag 2 December a.s. in liet verenigingsgebouw een ba zar te houden. Zoals onze leziers bekend is, heeft de muziekvereniging het voornemen gevolg te geven aan de uitnodiging van de Zwitserse vrienden te Rolir. om in Juli 1951 een tegenbezoek aan Zwitserland te brengen. - Vanzelfsprekend zijn aan deze reis, die waarschijnlijk eein achttal dagen zal duren, grote kosten verbonden. Teneinde alle leden in staat te stel len ,111e de te gaan, heeft de vereni ging een fonds gesticht. In dit fonds zijn gestort de bedragen welke de muziekvereniging heeft ontvangen voor door haar gegeven concerten, terwijl wekelijks alle leden een be drag voor dit fonds afstaan. Daar naast is echter nog een vrij aanzien lijk bedrag nodig, dat mien hoopt té verkrijgen uit de opbrengst van de bazar. Waar de voorgenomen Zwit serse reis een belangrijk „vlagver toon" betekent, wondt.op grote be langstelling van de inwoners van Wijk en Aalburg en omliggende dor pen gerekend. Dank zij belangrijke bijdragen van muziekvriênden belooft de bazar iels bijzonders te worden. Donderdag 0111 zes uur zal de opening met enige plechtigheid verricht worden. Vrij dag' wordt op de bazar tussen zes en zeven uur St. Nicolaas met ge volg verwacht, die o.m. de kinde ren zal tractoren. Zaterdag zal door liet dorp een wagen rijden voorzien, van heerlijke oliebollen, waarvan de inwoners wel zullen moeten eten'? Wie kan zo iets lekkers weerstaan'? N aast verschillende vermakel ij k he den zijn er ook op de bazar verkoop- stands, waar u. zeker eens even moet gaan kijken. Zo dicht voor 5 De cember hebt <u vast voor uw huisge noten, vrienden en kennissen iets nodig! Koopt dus op de bazar, 11 verkrijgt er iets moois en u steunt de muziekvereniging. Vierde verantwoording: in contan ten is binnengekomen f 147,50. Vervolgens aan goederenvaasje en kannetje, fles jenever, kaasstulp, schaaltje, schilderij lijstje, stropdas sen, een paar bretels, 2 ceintuurs^ sokken, kinderdekentje, sierkan, vijf pakjes sigaretten, een po, 3 bussen, 2 drinkkruiken, kolenschop, popje en kleedje, baby-garnituur, 2 shawls, 2 paar handschoenen, 2 kindertruitjes, 3 paar kinderkousen, 6 eierdopjes, 3 zaklantaarns, 2 sloten, kussensloop, zeepbakje, 20 pakjes sigaretten, paar handbeschermers. Morgen Zaterdag 25 Novem ber komt de raad dezer gemeente om 10 uur des v.m. in een openbare vergadering bijeen. IIEUSDEN Zondag a.s. wacht het le elftal wederom een zware thuiswedstrijd tegen RKDVC uit Drunen. Men kan dit. eigenlijk als ©en derby beschou wen. Het is dan ook zo, dat deze wedstrijden zich steeds door 100 pet. spanning kenmerken. Bovendien heeft de overwinnaar van Zondag nog al tijd kans in de kopgroep be blijven. Het zal dus Zondag een wedstrijd worden waarin geen der partijen een ogenblik mag verzwakken. Wie als overwinnaar uit het veld zal ko men valt niet te zeggen, maar één ding is zeker, als Heusden speelt zoals Zondag na de rust, dan heeft het alle kans op de overwinning. Doch dan zal vrouwe Fortunahaar n.iet zoals gepasseerde Zondag, in de steek moeten laten, want wij zijn er van overtuigd, dat wanneeer Heus den miet met pech te kampten had gehad, zij Zondag de overwinning zou hebben behaald. Jongens geef u a.s. Zondag gedurende anderhalf uur voor de volle 100 procent en laat het publiek van een mooie, span nende strijd genieten. Aanvang 2.30 uur. Het 2e elftal gaat Zondag weder om naar Vlijmen thans voor de Toon Schreuder-beker. Wij hopen, dat allen Zondag aanwezig zijn en wij zijn ervan 'overtuigd dat de uit slag er anders uit zal zien dan vo rige week. Alle spelers zowel het le als 2e voor a.s. Zondag veel succes.' Het 3e elftal is vrij. V VLST In. de tweede ronde voor de K.N.V B.-beker kwam Roda 1 Zaber dag te Kinderdijk in het veld tegen De Zwerver. De thuisclub ontpopte zich als een technisch goede ploeg, wat niet verhinderde, dat onze dorps genoten na 20 minuten spelen, door hun linksbuiten de leiding namen (1—0). Na gel ijk opgaande strijd, waar bij de linksbuiten der gastheren zich niet van zijn sportiefste zijde toonde en derhalve van de zwak leidende arbiter, de heer Nes een waarschu wing irn ontvangst had te nemen, ont stond net voor half time de gelijk maker (i1). De tweede helft zétte de thuisclub met een, dusdanig of fensief in, dat hen dit binnen 10 mi nuten twee goals oplevende. HoeWel onze verdediging zich hierna niet meer liet verrassen, bleek ook de voorhoede niet in staat deze achter stand te verkleinen of in be lopen. De vleugelspelers bleven ver onder de maat en feitelijk was het alleen mid voor van Tilburg, die zich doo r hard werken enkele kansen wist le scheppen, die echter onbenut ble ven. Door deze 31 nederlaag, js Roda 1 dus weer voor een jaar uitge- bekerd in de KNVB. De reserves gingen naar Aalburg en besloten daar het seizoen met een 3—2 overwinning op Wilhelmi- na 3. Roda 3 ten slotte ging met 41 ten onder in een te Wjell ge-; speelde rommelige partij tegen het tweede elftal aldaar, waar een voor de thuisclub uitkomende ongerechtig de speler oorzaak was van enige wanordelijkheden. VEEN De voor j.l. Zaterdag vastgestelde wedstrijd Veen 2Altena 2 werd we derom uitgesteld en verschoven naar a.s. Zaterdag. Aanvang 3 uur. Achilles 1 gaat a.s. Zaterdag naar Roda 1 te Aalst voor het spelen van een Bekerwedstrijd. Vertrék per fiets om 2.30 uur. Heden/Vrijdagavond houdt Achil les haar jaarvergadering in café v. Tilburg. Aanvang 7 uur. Gezien de belangrijke agenda wordien alle le den verwacht. WIJK EN AALBURG N.O.A.D.: Zoals te verwachten was raakte het eerste elftal j.l. Zater dag uitgebekerd tegen de sterke 3e klusser VVGZ te jé wijnd recht. De gastheren wonnen met 50. Het ter rein was heel slecht te bespelen en dit was zeker in het voordeel van die technisch beter spelende thuisclub. Ondanks deze nederlaag hebben de roodbroeken tot het laatste ogenblik goed partij gegeven. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. WILHELMINA: De wedstrijd voor het eerste tegen Sleeuwijk werd af gelast wegens terreinafkeuring. Het derde speelde thuis tegen Aalst 2 en verloor deze wiedstrijd met 32. A.s. Zaterdag komt alleen het twee de in het veld in een thuiswedstrijd voor de beker tegen We'll 1. Aanvang 3 uur. VEILING VEEN. Veiling van Woensdag 22 Nov. Peren: Saint Remy 1626; IJs- bouten 2630. Appelen: Bellefleur 1530; Brant ley's Seedang -814; Goudreinette (fab.) 1124; Groninger Kroon (fab.) 1020; Sterappel (fab.) 8 15; jodeperen 1524; Div. zoete ap pelen (fab.) 720. Groenten: Savoye kool 10-11 Prei 811Rapen 37. Met ingang van Maandag 27 Nov. komt de veiling van Maandag te ver val'en, dus zal enkel geveild worden op Woensdag en Vrijdag op dezelf de tijd. GEVONDEN: een herénportemon- naie met inhoud. Terug te bekomen bij J. Bouman, Heistraat A 196, Wijk en Aalburg. GEVONDEN: een portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen bij Adr. Bachner, bode, Almkerk. GEVONDEN: een windjack. Te rug te bekomen bij de Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. AAN KOMEN LOPEN: een rode poes. Te ug te halen bij Notaris J. A DuyLe B eestraat, Heusden. De bevolking In Brabant De bevolking in ons gewest be droeg blijkens de laatste opgave op 1 Januari 1950 totaal 1.242.638 zie len. Bij de vorige volkstelling was dit aantal 1.178.700 zielen. Nerlerlantdl vierloor 4751 jongens in Indonesië In een bijlage van de memorie van antwoord aan de Kamer is een over zicht gegeven van de verliezen die de strijdkrachten leden in Indonesië. Gesneuveld of aan bekomen ver wondingen overleden Kon. Landmacht 1602 Voormalig KNIL 722 Koninklijke Marine 202 Overleden ten gevolge van ziekte of ongevallen: Koninklijke Landmacht 987 Voormalig KNIL 1098 Koninklijke Marine 140 Totaal generaal 4751 Hoewel reeds meerdere van de ge noemde gegevens door middel van de pers werden bekend gemaakt is de Minister bereid nog een slotoverzicht aan liet Nederlandse volk te verstrek ken, zodra ook de thans nog voor de specificatie benodigde gegevens beschikbaar zijn en enige onzekere factoren, welke betrekking hebben op gevallen van vermissing, tot klaar heid zijn gekomen. Smokkelaar reed op «Xe douane in Een roekeloze smokkelaar, V. uit Veen (N.B.) heeft gepoogd 'n amb tenaar van de douane-dienst te over rijden. Dit gebeurde toen de ambtenaar met nog enkele collega's op de weg van Tilburg naar Loonopzand de au to wilde aanhouden, waarin later 30 kg. Belgische koffie bleek verborgen te zijn. De eerste maal ontsnapte V. maar toen de achtervolging ander maal werd ingezet en daarbij van de vuurwapenen werd gebruik gemaakt, kon V. niet meer aan een arrestatie ontkomen. Zijn vrouw bevond zich eveneens in de auto. Hij zal worden aangeklaagd wegens poging tot dood slag. (De Stem.) SS-ers uit Rusland voor (die rechter Over het lot van acht Nederlan ders,, die kortgeleden uit de Russi sche gevangenschap terugkeerden, is reeds beslist. Zij stonden terecht ypor de bijzondere strafkamer van de Rot terdamse rechtbank, pmdat zij dienst hadden genomen bij de Waffen SS. Vier hunner werden tot voorwaar delijke gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld, met een proef tijd van drie jaar en twee jaar toe zicht door de stichting' Toezicht po litieke delinquenten. Dit betrof de 27-jarige C. L. F. uit Rotterdam;, de 28-jarige P. C. van der Gy de 28- jarige A. K„ beiden uit Sliedrècht, de 24-jarige M. B., zondier vaste woonplaats en de 26-jarige Th. van der K. uit Rottendam. De laatste twee werden ook voor tien jaar „uit, de kiesrechten ontzet. Tot zes maanden voor,wa ardelijk, met een proeftijd van drie jaar en toezicht door dezelfde stichting wer den veroordeeld de 27-jarige C. N. L. Uit Rotterdam en de 24-jarige J. H. S. uit IJsselinonde. Deze laatste werd ook voor tien jaar uit die kies rechten ontzet. De 32-jarige H. R. uit "Schiedam, die zich tijdens ©en verlof in Neder land onder Kethel had misdragen, werd veroordeeld tot een jaar voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar en toezicht gedurende twee jaar. Allen werden na de uitspraak in vrijheid gesteld. S igaretten gesmokkeld Vijftienduizend Amerikaanse siga retten zijn aan boord van 'het Neder landse ss. „Tromp" Zaandam binnen gesmokkeld. Ongeveer de helft van dat aantal kon in beslag worden ge nomen, de rest bevond zich nog aan boord van het schip. Nog geien strenge kou! Volgens berichten uit de Bilt, zal de in ons bijblad aangegeven Siberi sche kou, althans zeker de eerste tijd nog niet tot het westen van Europa kunnen doordringen. Taxi te water De chauffeur S. en de koopman O. uit Rotterdam zijn om liet léven ge- .0 nen, doordat een taxi, waarin zij wa en gezeten, in de Spoorwegha.ven is terecht gekomen. De auto reed zonder te remmen door de afsluitbomen van de Spoor- .egiiavenb ug die voor 'tscheep vaartverkeer was gesloten. Ofschoon deze bomen acht nieter van het wa ter gescheiden zijn, verdween, de taxi in de diepte. VEv lJKEN: en Wijk, een paar oliepj e'i (zwart) met een korte olie jas oen). S.v.p. terug te bezor gen j'j G. P. Versteeg, 'Oudestraat A 144, Wijk c.a.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2